Kamiony, ale i linkové autobusy jsou k vidění na úzké silničce vedoucí ze Zvěřínka a ústící u psychiatrické léčebny v Sadské. A to i přesto, že náklaďáky mají na silnici zákaz a navíc se jen těžko vyhnou s protijedoucími auty.

V půlce silnice je hájovna, kde žije správce lesů Pavel Kolář. „Je to o strach. Je tu velký provoz. Včera mi pomáhala jedna třída sázet stromky a jednoho chlapce tu málem srazilo auto,“ říká Kolář.

Ani osobní auta nedodržují rozhodně „padesátku“. Podle Koláře je také velké nebezpečí, že může dojít ke srážce se zvěří, která pravidelně vybíhá z lesa. „Je tu několik tlup srn, které jsou v tomto období březí. Může dojít k ošklivé bouračce,“ míní Kolář.

Zatím příliš nepomohlo ani to, že na místě hlídkují strážníci i republiková policie. „Už jsme vybrali několik pokut, bohužel i od místních autodopravců. Ale nemůžeme tam být po celý den,“ řekl strážník Milan Mjartan.

Asi nejsmutnější je, že zkratku už objevili i řidiči linkových autobusů. „Zřejmě pokud nemusí stavět v Hořátvi, zkracují si to tudy. Ve čtvrtek jsem tu odpoledne viděl dva, malý i velký linkový autobus,“ uvedl Kolář.

Přitom je úsek i při jindy relativně velice slabém provozu vyhlášeným místem hrozivých nehod. „Už se mi tu podařilo zachránit život jednomu chlapci. Občas se tu bouralo opravdu často. Pamatuji, že byla doba, kdy už jsem doma neměl ani jeden fáč, protože jsem všechny spotřeboval při ošetřování zraněných z nehod,“ varuje správce lesů.

Před několika lety skoro přímo před hájovnou ošklivě bouralo auto se třemi školáky z nedalekého učiliště. Auto skončilo na střeše, všichni měli vážná poranění. Jedna z dívek má trvalé následky, vážně si totiž poranila páteř.