„Tak takovou nadílku jsme tu ještě neměli. Za celou dobu existence útulku tu tolik pejsků ještě nebylo. Jejich počet se zvyšuje už od listopadu, ale od ledna začal rapidně stoupat počet hlavně velkých plemen,“ říká provozovatelka lyského útulku Eva Čápová, která se v posledních týdnech má co ohánět. V jejích kotcích je totiž na osmdesát svěřenců, kteří vyžadují neustálou péči. Ať co se týká krmení, tak nutnosti pohybu.

Podle „psí mámy“ se na tak vysokém počtu psů v útulku podílí krize. „Domnívám se, že to je vlivem smutných lidských osudů. Lidé přicházejí o práci, následně i o střechu nad hlavou a psa musí dát do útulku. Někdy nám ho přiváží k plotu a odjedou,“ míní Čápová.

Útulek žije z poplatků od obcí a ze sponzorských darů. „Zatím to nějak zvládáme. Máme s obcemi smlouvu, takže pokud k nám umístí psa, musí zaplatit poplatek. Některé obce ale mají poplatek jednorázový a když je tu pejsek delší dobu, peníze na něj nestačí,“ říká provozovatelka útulku s tím, že zařízení zatím žije ze sponzorských darů od lidí z umísťovacích výstav, které se konají například v Brandýse nad Labem, a z Vánoc, kdy lidé chodí na Štědrý den s různými pamlsky. „S tímto počtem psů ale dlouho zásoby nevydrží,“ upozorňuje Eva Čápová. A o potřebě pohybu, zvláště u některých plemen, nemluvě.

Útulek si pomáhá různými doplňkovými akcemi, jako je například připravovaná Voříškiáda, která se bude konat v Lysé nad Labem 1. května. Výtěžek z ní půjde právě na provoz lyského útulku.

Pokud by někdo měl zájem o některého z osmdesáti psích svěřenců, může se ozvat na telefonním čísle 723 342 174 přímo Evě Čápové. Ve fotogralerii najdete fotografie alespoň některých z nich.