Vůdčí postavou či velitelem rozverného průvodu byl tzv. Laufer. Každý ho hned mohl rozpoznat díky overalu, který byl hustě pošitý pestrými odstřižky látek, dalším znakem byla špičatá čepice. Laufer celý zástup usměrňoval a snažil se udržovat zábavu. Při zahájení oslavy také oficiálně požádal pana rychtáře o povolení odpolední maškarní obchůzky a rovněž se podílel na domluvě návštěvy maškar v jednotlivých staveních.

Čtěte také: Vojáci od Zborova se na jaře budou bít v Nymburce

Ke každé návštěvě potom patřilo milé přání od maškar, na oplátku jim zase patřilo pohoštění od hospodyně, hlavně masopustní koblihy, koláče a jiné zákusky. Samozřejmě, že nechyběla pálenka.

Do pochodu i do tance všem hrála kapela Polabská Blaťanka vedená Oldřichem Dandou. Zbývá dodat, že průvod se konal za velkého zájmu veřejnosti a uzavírala ho pojízdná „Masopustní šatlava," připravená pro různé hříšníky. „Snažíme se udržovat staročeské tradice, protože by bylo škoda, kdyby nám zanikaly. Hlavním motorem celé akce jsou místní hasiči, kterým ale s radostí pomáhá celá řada kamarádů a kamarádek. Chceme, aby celá naše vesnice prožila hodně veselí a legrace," uvedl s úsměvem Drahomír Adamec v postavě Laufera.

Čtěte také: U nebezpečné křižovatky zastaví řidiče nová značka

Milan Čejka