Univerzita třetího věku (U3V) je skvělá společenská aktivita pro zvídavé a aktivní seniory. Její klasická forma má však jeden zádrhel: je vázaná na univerzitní města. Tím je nedostupná pro mnoho lidí, kteří se z nějakého důvodu nemohou účastnit prezenčního studia.

Existuje však elegantní řešení: Virtuální Univerzita třetího věku (VU3V). Jejím garantem je Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).

Jak tohle studium vypadá, nám přiblížila Ilona Drahotová, zástupkyně ředitele Gymnázia Bohumila Hrabala 
v Nymburce, které otevřelo 
v září 2014 první studijní ročník. 15 studentů seniorů má za sebou úspěšně dva semestry a od září zahájí třetí.

Jak se na nymburské gymnázium dostala VU3V? „Musí se najít člověk ochotný pustit se do administrativy, která je se založením tzv. střediska spojená, a ujmout se role tutora. V Nymburce jsem to byla já. Moje maminka chtěla studovat, ale nemohla dojíždět do Prahy. Vytvořit skupinu 15 lidí nebyl problém, řada rodičů mých známých příležitost studovat touto formou ráda využila," říká Drahotová.

Systém výuky je založený na společném sledování multimediálních přednášek natočených vysokoškolskými lektory. Přednášky jsou rozloženy do 6 semestrů, předpokládaná délka studia jsou 3 roky. Účastníci si vybírají ze zajímavých témat jako astronomie, čínská medicína na naší zahrádce, lesnictví, Michelangelo či baroko v Čechách. Studium, které končí promocí na ČZU, je finančně dostupné, 1 kurz stojí 300 korun.

Virtuální U3V má ještě jeden zásadní rozměr: účastníkům poskytuje pocit sebeúcty a úspěšnosti. Důležitý je i sociální aspekt. Účastníci se scházejí často i mimo přednášky, vyprávějí si, pořádají další společné aktivity. K mezigeneračnímu soužití výrazně přispívá i fakt, že chodí do stejné školy jako jejich vnoučata. „Takové „třídní schůzky naruby" byly jedinečnou příležitostí k setkání tří generací, kdy na poslední přednášku přišly podpořit účastníky jejich děti a vnoučata. Jak lépe vyjádřit seniorům podporu, lásku a obdiv?" říká Ilona Drahotová.

Systém je otevřený, studovat může každý. A pokud se najde další ochotný tutor, může vzniknout nová skupina.