Vysoká škola Jiřího z Poděbrad neuniverzitního typu. O ní se v lázeňském městě mluví už několik let. Těsně před schválením byla vysoká škola už v roce 2006. Nedopadlo to.

Nyní přišel kraj s návrhem středočeské univerzity, jež by měla v povětšinou každém bývalém okresním městě svou fakultu. V Poděbradech by nesla název Fakulta hotelnictví, lázeňství, managementu cestovního ruchu a gastronomie. „Fakulta vznikne transformací Vyšší odborné školy. Půjde o bakalářské studium,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Chládek.

Před časem návrh vzniku zákona o zřízení Královské univerzity Střední čechy vláda stopla.

Zákon se má v poslanecké sněmovně objevit ještě v první půli roku. Jak se k záměru středočeské univerzity s fakultou v Poděbradech staví současní poslanci parlamentu z nymburského regionu?

„Samozřejmě návrh podpořím. Vysoká škola před třemi lety už byla na spadnutí. Teď máme další možnost. Skupina lidí už na přípravě vysoké školy v Poděbradech odpracovala hodně práce. V čele s bývalým ředitelem Hotelové školy Františkem Smetanou,“ řekl poslanec a Poděbraďák Ladislav Vomáčko (ČSSD).

Druhý zástupce regionuMiroslav Jeník (ODS) je jednoznačně pro a věří v podporu napříč politickým spektrem. „Návrh má naši podporu. Každý kraj má svou univerzitu, jen Středočeský ne. Chci, aby měli mladí lidé možnost vzdělávat se v zařízení tohoto typu. Zvlášť když obor hotelnictví je jediný svého druhu v Poděbradech,“ ví Jeník.