Na dvou slepých ramenech řeky Cidliny u Dobšic probíhá čistění dna od nánosů bahna. Na místě operuje sací bagr. Unikátní stroj, kterých je v republice maximálně pět.

Pokud se pěšky či kolmo vydáte po Naučné stezce malého Dobše, u zastávky s informační tabulí číslo 9, v místě zvaném U vodníka, najdete na hladině slepého ramena podivný stroj. „Je to obojživelný bagr Watermaster finské výroby. Při dostatečné hloubce může plout, má totiž lodní šroub, nebo se sune v sedimentu. Na rameni má bagrovací frézu opatřenou velkým bagrovacím čerpadlem. Tu lze vyměnit za lopatu s čerpadlem" popisuje stroj mistr specializované firmy Štefan Gecelovský.

Pracovníci firmy bagrem odsávají sediment bahna, které pomocí trubky tlačí do připravené jímky na poli. „Nečistíme jenom dno, ale také břehy. Ty byly zarostlé a dokonce na přítoku od Cidliny bylo rameno tak zanesené, že se sem nemohly dostat ryby. Užitek a radost z toho budou mít nakonec jistě i rybáři. Je to tu moc pěkné místo," říká Gecelovský.

Na popisovaném místě je bagr u konce s prací, nyní jej čeká přesun na druhé slepé rameno u Libněvsi. Pokud budete mít štěstí a zastihnete firmu právě při přemísťování stroje, naskytne se vám nevšední podívaná. Bagr totiž dokonce i chodí. „No spíš tak jako leze, sune se, ale je geniální v tom, že se sám dostane na místo, kde má pracovat," pochvaluje si práci se sacím bagrem Štefan Gecelovský.

Právě probíhající práce jsou jedním z vytyčených cílů vedení obce definovaných ve Strategickém rozvojovém plánu na období 2014 – 2020. Odbahněním Libněveského slepého ramene vznikne přírodní koupaliště. Celá akce přijde na 10 milionů korun.