Gynekologicko – porodnické oddělení v nymburské nemocnici se může pochlubit zbrusu novým ultrazvukovým přístrojem za 1,6 milionu korun.
Ten umožní podle primáře oddělení Tomáše Čepeláka nejen kvalitní těhotenská vyšetření, ale i další speciální vyšetření gynekologických pacientek, a to i se závažnými potížemi.

„Starý přístoj už byl na hranici užívání, měli jsme ho 6 let. Nový přístroj má řadu funkcí, jde o velmi kvalitní zařízení pro speciální vyšetření a jako nadstandardní funkci má i tzv. 3D ultrazvuk, který se stal v poslední době módní záležitostí u nastávajících maminek,“ řekl Čepelák.

Princip 3D ultrazvuku spočívá v tom, že počítač z nasnímaných hodnot plodu zrekonstruuje skutečný prostorový obraz, a umí to i v reálném čase. Maminka tak může vidět například obličej dítěte ještě dříve, než vykoukne na svět.

Vyšetření „3D“ bude gynekologicko – porodnické oddělení provádět už od 3. prosince. „Bude na objednání a jde o placenou službu. Toto vyšetření není zařazeno do běžných těhotenských ultrazvukových screeningů, nehradí ho tedy pojišťovna,“ vysvětlil Čepelák. Cena bude 500 korun a maminky si po dvacetiminutovém vyšetření odnesou i snímek dítěte. Vyšetření je vhodné od 20. týdne těhotenství.

„Mně se to moc líbí a určitě si ho nechám udělat. Budeme mít hezkou památku,“ uvedla maminka Jana Novotná z Nymburka. Zájem o 3D ultrazvuk byl v nymburské nemocnici velký už o prázdninách, kdy mělo oddělení přístroj jen zapůjčený. „Hned se na to ptala spousta maminek,“ dodal primář.

Ten ovšem především kvituje nákup nového ultrazvukového přístroje, který se na gynekologicko – porodnickém odělení nezastaví. Ročně zde udělají na 2 500 až 3 000 ultrazvukových vyšetření.

Přes nejistou situaci s budoucností nemocnice probíhá péče na gynekologicko – porodnickém oddělení bez jakéhokoliv omezení. Letos dokonce čeká porodnice rekordních až 640 porodů. Už nyní jich bylo 591.