Silnice ve Velkém Zboží a Kluku v místech, kde se kopalo kvůli vodovodu a kanalizaci, to je noční můra zdejších obyvatel. Kvůli stavebním pracem z nich totiž zmizel asfaltový povrch, a tak se místní buď potýkají s mraky prachu, nebo kalužemi bahna.

„Dvakrát denně utírám parapety od prachu. Je to strašné,“ podělila se s námi před časem Pavla Kukalová z Velkého Zboží. Soused odnaproti to vidí podobně. „Nic se tu neděje, žijeme tu jak v pohraničí ve třicátých letech. Po strhnutí asfaltu se tu vznášejí oblaka dýmu. Město kropí ulice minimálně,“ uvedl Tomáš Řehák z Nové ulice.

Kdy se mohou lidé těšit na normální podmínky na ulici? Tento stav trvá už dlouho. Jasné odpovědi se Deník nedočkal.

„Ta akce je v přípravách, nemůžu v tuto chvíli říct termín, kdy se začne s pracemi. Nemáme ještě dodavatele,“ znělo vyjádření vedoucí odboru dopravy Františka Kupce.

Opravy silnic by měl společně dělat Středočeský kraj a město. Ty se budou týkat téměř celého Velkého Zboží a také velké části komunikací v Kluku. „Dodavatel položí živičný povrch v místech pokládky,“ uvedl starosta Jozef Ďurčanský. Dobrá zpráva je snad v tuto chvíli jen ta, že město na ně vyčlenilo v rozpočtu na letošek 4, 2 milionu korun.

To však není jediný vážný problém komunikací v Poděbradech. Doslova o zlomení nohy a pád je to v rozbité Bílkově ulici, konkrétně v místech od ulice U Jízdárny až po odbočku do Obory v Kluku. Letité problematické místo je přitom velmi frekventované, řada lidí ho využívá k cestě na hřbitov.

„Celý břeh v délce asi 700 metrů je ujetý a propadá se. Je tam velký spád a to je pro chodce nebezpečné. Pomohla tomu povodeň a může za to na inkriminovaných místech i spodní voda. Musíme břeh zpevnit a srovnat chodník,“ řekl Kupec.

Podle něj je nejvhodnější dobou opravy právě letošní rok, kdy tu není rušno, protože se přestavují mosty.

„Mým zájmem je, aby to bylo hotové do konce letošního roku,“ uvedl Kupec. Nyní se připravuje projekt. Potom bude město hledat stavebníky.