„Myslíme na rodinné příslušníky Ukrajinců, kteří zde žijí a pracují. A v neposlední řadě také na přísun válečných utečenců,“ řekl starosta.

Na webu se rovněž objevilo video, na němž promlouvá starosta k situaci na Ukrajině. „Jsem zděšen z toho, co se děje několik stovek kilometrů od našich hranic. Nesouhlasím a zásadně odsuzuji invazi Ruské federace vůči autonomnímu suverénnímu státu,“ řekl v úvodu prohlášení.

V konkrétních případech přivezení osob z Ukrajiny město nabízí využití devítimístné dodávky dobrovolných hasičů. „Pokud budete mít konkrétní potřebu odvozu někoho z hranic do našeho města, neváhejte nás kontaktovat. Naši hasiči jsou po domluvě připraveni pomoci,“ stojí na stránkách města.

S případnými dalšími náměty na kroky, které by město mohlo podniknout v souvislosti s pomocí Ukrajině, se mají občané obracet prostřednictvím e-mailu olga.simakova@meu-nbk.cz na bezpečnostní ředitelku města.

Starosta Mach také připomněl, že jako projev solidarity byla vyvěšena na radnici ukrajinská vlajka. Naopak zmizela vlajka ruského města Mytišči. „Požádali jsme právního zástupce Nymburka o prověření možnosti vypovězení partnerské smlouvy Mytišči. V současné době vlajka tohoto města na našem náměstí už nevisí,“ konstatoval Mach.