Asi před čtrnácti dny se tak sto metrů před odbočkou na Jizbice, na hlavním tahu Nymburk – Mladá Boleslav, objevilo pět pytlů s odpadky pohozených v poli. Starostka Jizbic Eva Pacltová nejdříve čekala na reakci lidí. V pondělí se úklidu chopila sama.

„Čekala jsem, jestli někdo nepřijde s návrhem ty pytle odvézt. Když se k tomu nikdo neměl, vzala jsem to do svých rukou. Požádala jsem o pomoc provozovatele motorestu a obchodu na Zavadilce Aleše Suchánka a vyrazila na místo,“ vypráví Pacltová, kterou takový nepořádek nenechal klidnou. „Přece to nemohu ve svém království takhle nechat,“ řekla s naprostou samozřejmostí.

Pytle jsou jen tak poházené u odpočívadla, špatně zavázané, takže se některé odpadky už válí na poli. „Jsou tu plastové lahve, náhradní díly na auto a podle zápachu i nějaký větší úklid z půdy,“ vypočítává starostka a spolu s panem Suchánkem zavazují pytle. Ty původní přendali do firemních, aby je popeláři při pondělním svozu odvezli.

Pacltová nechápe, proč lidé vyhodí pytle do přírody a nepostaví je třeba ke kontejnerům. „Vloni jsme na skoro stejném místě odchytávali dva pejsky, které tu někdo odložil. Volal nám to pán, že jsou vystresovaní, klepou se a vrčí,“ vzpomíná Pacltová. „Nakonec se nám je podařilo umístit v psím útulku v Lysé nad Labem.

V Jizbicích, kam patří ještě část Zavadilka, kde jsme všechny pytle opřeli o popelnice u motorestu, funguje už léta tříděný odpad. „Máme dokonce dva sběrné dvory. Počítám v brzké době ve vesnici ještě s novými lavičkami a koši. Ale nejdřív nás čeká vybudování vodovodu a kanalizace,“ uzavřela optimistická starostka.