Potřebujete vymalovat byt nebo nalakovat nábytek? A hledáte vhodnou firmu prostřednictvím inzerátu?

Pak svým výběrem můžete pomoci některým bývalým vězňům z jiřické věznice. Část z nich se totiž v rámci svého pobytu v nápravném zařízení vyučila v oboru malíř – lakýrník a po propuštění se chtějí 
v tomto oboru na svobodě uplatnit. „Naše učiliště 
v rámci jiřické věznice funguje už tři roky a první propuštění s výučním listem se už na trhu práce uplatnili," říká ředitel učiliště Jan Beer.

V pondělí nastoupilo do prvních ročníků kolem 60 nových zájemců. Celkem jich tak nyní chodí na pravidelné vyučování přes 90.

Samotné vězně nová šance zaujala. Někteří to vnímají jako možnost krácení dlouhého času při pobytu za mřížemi, jiní to skutečně pojali jako šanci, jak se uplatnit po propuštění na svobodu. A pochvalují si své studentské výsledky. „Já z toho mám radost. Mám jedničky a dvojky, kazí mi to jen matika. Z té mám čtyřku," svěřil se jeden z nich.

Jako smysluplné vidí učení se za mřížemi i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová – Tominová, která učně přijela pozdravit první školní den. „Doplnit si vzdělání a získat výuční list, to určitě zvyšuje jejich šanci, že se po návratu z vězení 
v normálním životě uplatní," řekla ministryně.

Sehnat práci se záznamem v rejstříku je u nás spíš náhoda

Oslovili jsme vězně, kteří se rozhodli podstoupit učení na místním učilišti 
a získat výuční list. S rozhovorem museli sami souhlasit a se zveřejněním své tváře podepsat souhlas. Jedním z mála odvážných, kteří se nechali vyfotit a byli ochotni říci své jméno, byl i Jiří Kučera.

Proč jste se rozhodl získat výuční list v jiřické věznici?

Já si myslím, že škola není nikdy na škodu. Už jsem jednou vyučený, jsem kuchař – číšník. Ale člověk si znalosti zopakuje, jsem vyučen někdy v devadesátém čtvrtém roce, tak se to hodí. A pak venku budu mít zase nové šance.
A taky se naučím spoustu nových věcí. Po návratu si můžu vymalovat doma, pomoct vymalovat rodině. Ale taky si tím můžu i dost vydělat.

Mohu se zeptat, po kolikáté jste ve výkonu trestu?

Jsem ve výkonu trestu nyní potřetí.

A zkoušel jste sehnat práci mezi jednotlivými tresty, když jste byl na svobodě?

Ano, já jsem v té době i pracoval. Ale většinou v zahraničí.

Jak bylo složité sehnat práci potom, když jste měl záznam 
v rejstříku?

Tady v České republice je to obrovský problém. Zprvu jsem tu práci vůbec nesehnal, proto jsem šel pracovat do zahraničí. Člověk v těchto podmínkách u nás prakticky nemá šanci sehnat práci. A když, tak je to náhoda.

A to je i důvod, proč si nyní chcete doplnit další vzdělání?

Přesně tak.

Výuční list zvyšuje šanci uchytit se v životě

Na konci své návštěvy v jiřické věznici poskytla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová – Tominová médiím rozhovor. Pochopitelně se týkal možností propuštěných vězňů uplatnit se na trhu práce po jejich propuštění.

Paní ministryně, myslíte si, že podobné projekty, jako je učiliště v jiřickém vězení, mají smysl?

Samozřejmě. Vězni po propuštění z vězení mají obrovské problémy vrátit se do normálního života. A vrátit se na trh práce. Často sklouzávají na dráhu, která pak končí opět ve vězení. Možnost doplnit si vzdělání a získat výuční list, to rozhodně zvyšuje jejich šanci se v životě normálně uchytit.

Víte, jaká je úspěšnost uchycení se propuštěných vězňů?

Ta čísla přesná nemám, ale hovořili jsme o tom s panem ředitelem. Už dnes existují absolventi, kteří se uchytili nejen v obecních, ale i v soukromých firmách. Což dokládá, že po vyučení zde je ta šance na uplatnění mnohem větší.

Existují podobné projekty 
i v dalších českých věznicích?
Ano, pokud mám správné informace, je to v osmi věznicích. Většinou fungují v rámci Vězeňské správy, dvě nebo tři učiliště jsou soukromá. Ale to já nerozlišuji, důležité je, že fungují.