Podvodů s dohodami o prodeji na splátky a o leasingu se za kuriózních podmínek dopouštěla povedená dvojice
z Běrunic na Nymbursku. Úvěrové smlouvy, které jim přinášely příjmy umožňující lehký život, čtyřicetiletý Jozef Kroščen a jeho dvaadvacetiletá part〜nerka Ivana Absolonová nepodepisovali sami. Na to si našli dvaatřicetiletého Jana V. ze Žiželic na Kolínsku.

Ústrky a podvody
 Nešlo však o jejich spolupachatele, ale o oběť. Z důvěřivého muže, který ani nebyl schopen pochopit dosah transakcí, na nichž se byl přinucen podílet, si nádavkem zločinecká dvojice udělala otroka.

Násilím ho držela ve svém domě, kde musel spát na podlaze a trpět psychický teror. Navíc ho nutila k různým úsluhám. Především k úklidu. Uniknout se nešťastníkovi podařilo až po měsíci.

A předloni 12. září na oba výtečníky spadla klec. Policie je zadržela.
Janovi V. se stala osudnou dvacetitisícová půjčka, kterou si hodlal vzít v srpnu. A vyprávěl o tom každému na potkání, až se to doneslo k uším vykutáleného páru.

Kroščenovi s Absolonovou pak prostoduchý muž sedl na lep, aniž tušil, že se stane novodobým otrokem.
A nevěděl také, že mu věznitelé nejen seberou vypůjčené peníze, ale navíc ho donutí podepsat smlouvu o splácení plazmové televize a uzavřít leasing na Škodu Octavii, která byla posléze dále prodána.

Tak alespoň kauzu viděl Okresní soud v Nymburce. Loni v srpnu trýznitelům nebohého muže rozdal nepodmíněné tresty. Recidivista Kroščen vyfasoval šest let, jeho společnice vyvázla s tříletým trestem. Oba se na místě odvolali – a včera odpoledne měl konečný verdikt vynést krajský soud. Ale nevynesl. „Veřejné jednání bylo odvoláno a nařízeno neveřejné zasedání,“ řekla De〜níku soudkyně Renata Humpová. „Důvodem je to, že přichází v úvahu rozhodnutí, které je možno učinit v neveřejném zasedání,“ upřesnila předsedkyně odvolacího senátu Božena Maříková s dodatkem, že původní rozsudek z Nymburka je vadný. Co považuje za chybu, ale neřekla. „Vady budeme konkretizovat při neveřejném zasedání,“ kon〜statovala.

Zpátky na okres?
Lze předpokládat, že kauza se vrátí zpátky k okresnímu soudu. To však Maříková Deníku nepotvrdila. „Ještě jsme nerozhodli,“ zdůraznila. A jed〜ním dechem doplnila, že ani pak rozhodnutí nemůže zveřejnit: „Až do doby, než bude doručeno účastníkům řízení.“