Mnozí si pod pojmem twirling představí mažoretky, ale není to úplně přesné. Mažoretky se tohoto poměrně nového sportu také zúčastňují ale stále více tento sport provozují i chlapci. Je to akrobacie s twirlingovou hůlkou spojená s gymnastickými prvky a tancem. Závodníci s hůlkou dělají mnohdy takové kejkle, že to ani laické oko není schopné zaregistrovat.

Nad správnými regulemi závodů bděla odborná porota, která přísným zrakem nikomu ze soutěžících nic neodpustila.

Jedním z nejžhavějších adeptů na vítězství byl i Lubomír Kábrt z Čáslavi, kterého se nám podařilo mezi jednolivými závody vyzpovídat. Je sedmý nejlepší ve twirlingu na světě a před rokem se dostal na konzevatoř, kde studuje právě pohybové aktivity. Za jeho velkým úspěchem prý stojí cvičitelka Hana Neumanová.

Twirling je gymnastika, akrobacie a tanec

Jedním z účastníků twirlingového mistrovství České republiky v Nymburce byl i patnáctiletý twirler Lubomír Kábrt z Čáslavi.

Jak byste charakterizoval tuto sportovní disciplínu?

Dala by se jednoduše charakterizovat jako gymnastika s tanečními a akrobatickými prvky, při které se používá twirlingová hůlka. Je to fyzicky velmi náročná disciplína. Hodnotí se podobně jako krasobruslení.

Jak dlouho cvičíte?

Twirlingem se zabývám čtvrtým rokem, vloni jsem se dostal na konzervatoř.

Jak dlouho trénujete?

Před zkouškami na školu jsem cvičil také čtyři hodiny denně a učím se od zahraničních lektorů. Záleží na náročnosti základního prvku, kde se využívá akrobacie s hůlkou, která vlastně obkrouží při sestavě celé tělo.