Mezinárodní turnaj 4 národních týmů basketbalistů na vozíčku se konal 
o víkendu ve Sportovním centru v Nymburce. Nebyl to turnaj ledajaký: byl jednou z posledních prověrek českého národního týmu před nadcházejícím Mistrovstvím Evropy, na které se český tým kvalifikoval díky loňskému prvenství na ME skupiny B.

Málokdo ví, že basketbal na vozíku je nejrozšířenějším kolektivním sportem vozíčkářů a že konkurence v tomto sportu je nesrovnatelně větší, než tomu je například ve sledge hokeji nebo florbalu. Proto je již samotná kvalifikace mezi evropskou elitu obrovským úspěchem.

Nymburský deník zajímalo, jaké jsou ambice a šance českého týmu před ME: „My jsme vloni vyhráli ME skupiny B v Brně, kdejsme ve finále porazili právě Izrael, s nímž dnes hrajeme. Postoupili jsme tak do elitní A skupiny a naším cílem je v této skupině se udržet," vysvětluje manažerka národního týmu a organizátorka turnaje Hana Valová.

Upřesněme, že skupina A zahrnuje 12 nejlepších evropských týmů. Ke špičce v ní patří Velká Británie, Francie, Španělsko. U nás se basket na vozíčku hraje víc než dvacet let a během této doby se České republice podařilo už třikrát dobýt brány skupiny A. Teď si účast v A skupině vybojovali čeští borci po osmi letech.

Také vás zajímá, jací hráči tvoří národní tým? „Největší hvězda je určitě hrající trenér Rostislav Polman, který má 
i několik medailí z paralympiády v atletice a hraje profesionálně 10 let v německé lize. Další hráč, Ondřej Pliska, hraje ve francouzské lize, za ostatní zmíním například Miroslava Šperka, našeho kapitána, rovněž majitele medailí 
z paralympiády v atletice a také v lyžování. Máme tu řadu skutečně špičkových sportovců," říká Hana Valová.

Nymburský deník se zeptal také na to, jak vypadá trénink basketbalistů na vozíku. Dozvěděl se, že základem je střelba, koš je totiž stejně vysoko jako při normálním basketbalu. Dále se nacvičuje souhra, trénuje se nácvik konkrétních situací, komunikace v týmu, ale také driblink a samozřejmě nechybí posilovací cvičení, aby hráči zvládli 40 minut, po které trvá zápas.

Basketbalisté na vozíku byli ve Sportovním centru 
v Nymburce poprvé. To, co logicky nejvíc oceňovali, byl všudypřítomný bezbariérový přístup. „Máme ubytování, stravování i halu v jednom komplexu, což je pro nás neuvěřitelná výhoda. Takže určitě nejsme v Nymburce naposledy," slibuje Hana Valová.
Dodejme, že ME se uskuteční v anglickém Worcesteru 28.8. – 7.9. Držme našim palce!