Ticho! Právě se natáčí nová komedie Zdeňka Trošky Babovřesky 2. A studenti druhého ročníku EKO Gymnázia a SOŠ Multimediálních studií v Poděbradech jsou u toho. Tři dny ke konci školního roku trávíme nedaleko Tábora, kde jsme ubytováni na krásném statku Samota U Houpacího koně a jeden den můžeme být svědky zrodu filmu oblíbeného českého režiséra.

Zdeněk Troška nás osobně přivítal v jedné z jihočeských vesniček, kde pokračování Babovřesků vzniká, v Dobčicích. Prozradil nám důležité informace k natáčení a vtipně popíchl studenty. Poté už jsme se snažili být nenápadní v natáčecím prostoru. Smůla na počasí způsobila, že za deště filmaři netočili venku, jak bylo původně v plánu a pro nás by bývalo přijatelnější, ale v interiéru.

Scénu z obecního úřadu, kde paní Synková píše dopis, nejprve "předehrál" Zdeněk Troška, pak teprve pustil na scénu herečku. "Málo režisérů se takto pečlivě věnuje hercům, aby jim předehrávali," komentuje dění "na place" šeptem vedoucí exkurze René Slauka, který se Zdeňkem Troškou v minulosti pracoval jako pomocný režisér a dnes mimo jiné vyučuje na poděbradské SOŠ Mutlimediálních studií. Někteří studenti se nemohli od natáčení odtrhnout, aby si zašli na oběd.

Venkovní natáčení nám pan režisér nahradil společným výletem do druhé z šesti vesnic, kde film vzniká. Cestou mikrobusem se s námi skrz mikrofon dělí o svou lásku k jihočeské krajině a venkovské architektuře i o svou fantazii, když nás upozorní na červenou Karkulku na autobusové zastávce, kterou míjíme. S jeho výkladem se díváme z oken, jako bychom sledovali ubíhající film.

Během procházky po návsi se dozvídáme, že si pan Troška vybírá místa pro natáčení sám a že mu starostové dotčených vesniček vyšli vstříc.
Cestou zpět na statek vymýšlíme vlastní scénu, kterou máme následně natočit. Vydatný déšť ale způsobil, že jsme si místo filmových rolí museli rozdělit role dřevorubců, dřevozpracovatelů a hospodyň, abychom si zatopili a usušili se v luxusní ubytovací stodole. Scénář je stále na světě, třeba scénu z Babovřesk po našem ještě přivedeme k životu.