Inkriminovaná lokalita se jmenuje Za Babínem a leží na začátku stavby druhé části obchvatu Nymburka. Ještě do loňského roku patřila Jiřímu Trnkovi z Velkého Zboží. Ovšem Odbor výstavby Městského úřadu v Poděbradech mu tuto půdu vyvlastnil, protože krajský soud v Hradci Králové vypsal na Trnkův majetek zástavu. V té době byl totiž pan Trnka obžalován ve známé kauze Trend. Před více jak dvěma měsíci dostal Trnka podmínku.

„Obdržel jsem písemně rozsudek a na místě se odvolal k vrchnímu soudu. Po rozhodnutí vrchního soudu podám žalobu na okresní soud v Nymburce ve znění, že mi byl proti mé vůli vyvlastněn pozemek,“ řekl Trnka.

Městský úřad takzvaným vyvlastňovacím rozhodnutím půdu vyvlastnil a 750 tisíc korun, na kterou byl pozemek Ředitelstvím silnic a dálnic ohodnocen, údajně poslal kvůli zástavě krajskému soudu v Hradci.

Podle starosty Jozefa Ďurčanského byl Trnkův pozemek jedním z problémových. „Odbor výstavby má na vyvlastnění ze zákona právo. Před vydáním územního rozhodnutí došlo k vyvlastnění a pan Trnka s ním souhlasil. Proto mi to přijde od něj nyní jako účelové jednání,“ řekl Ďurčanský.

Podle Ďurčanského je možné, že peníze byly zaslány na krajský soud v Hradci. „Pokud chtěl soud uspokojit nějaké pohledávky věřitelů, je to zcela legitimní. Vyvlastnění totiž není zadarmo, musí se hodnotově doložit,“ dodal Ďurčanský.

Trnka hodnotí vyvlastnění jako lumpárnu a přirovnává ho k situaci, kdy komunisté půdu nejdřív sebrali jeho prarodičům.

„Počkám, až jak dopadne žaloba na soudu v Nymburce. Pokud soud potvrdí protiprávní jednání a mně bude půda vrácena, jsem rozhodnut pozemek neprodat. „Šprajcnu se,“ řekl doslova Trnka.

Půdu poblíž Velkého Zboží koupil Trnkův děda. Ve dvacátých a třicátých letech si Trnkovi prarodiče pořídili celkem čtyři pozemky. Pak jim je po roce 1948 komunisté sebrali. Po pádu komunismu Trnka po pozemcích začal pátrat. Měl kupní smlouvy a tak celkem snadno na katastrálním úřadu v Nymburce pozemky dohledal. Požádal státní notářství o dodatečné projednání dědictví a pozemky byly převedeny na něj.

Zmiňovaný pozemek je ovšem v současnosti majetkem města, ne pana Trnky. „Pozemek patří městu,“ potvrdil Ďurčanský s tím, že těžko se může pozemek vracet, když je v majetku někoho jiného.

O osudu pozemku tedy rozhodne až nymburský soud.