Přeplněné kontejnery na tříděný odpad, kartony povalující se po chodníku. To je realita v ulicích měst. Lidé, kteří by odpad rádi třídili, tak naráží na otázku, kam v takovém případě s papíry, sklem nebo plasty. Problém je však většinou v tom, že kontejnery zaplňují podnikatelé odpadem z provozoven. Ten by měli přitom vozit do sběrných dvorů.

Podnikatelé v Poděbradech zaplňují kontejnery nejvíce kartony, krabicemi a plasty. Hlavně se to týká lokalit poblíž obchodů a restaurací. „Někdy ale podnikatelé ke kontejnerům dojedou autem. Tam, kde se dá zastavit, neváhají a vyhazují svůj odpad,“ řekl odborník na odpady Martin Tvrz z odboru životního prostředí poděbradské radnice.

Podobně je na tom i Nymburk. Podle místostarosty Miloše Petery je však těžké se dopátrat konkrétního viníka. „Stížnost jsme předali na živnostenský odbor,“ dodal.

V Poděbradech už dokonce padla i pokuta. Týkala se skutečnosti, že podnikatel využívá systém města, se kterým nemá smlouvu. „Dal jsem pokutu pět tisíc korun jednomu podnikateli, který se zabývá prodejem sportovních potřeb. Tvrdil, že krabici s logem firmy neodnesl do kontejneru on. Odvolal se na kraj a ten mi dal zapravdu,“ uvedl Tvrz.

Podnikatelé by si podle něj měli uvědomit, co mají ze zákona dělat a držet se toho. „Třídili by odpad a nějaká firma by od nich svážela třeba kartony a papír. Potom by podnikatel mohl odhlásit třeba popelnici,“ uvedl příklad Tvrz.

Tak to funguje například v Milovicích. Ovšem i tady s přeplněnými kontejnery bojují. Ovšem ne kvůli podnikatelům. „Kontejnerů je tu málo, takže jsou plné pořád, ale nemyslím, že kvůli podnikatelům. Těch je tu jen pár,“ řekl Milovičák Pavel Hlaváč.