Dvě samice a jeden samec narození v loňském roce najdou nový domov v nejznámější francouzské rezervaci Reserve Biologique des Monts d'Azur, která se nachází v podhůří Provensálských Alp, nedaleko Azurového pobřeží a města Cannes známého filmovými festivaly.

„Rezervace v Azurových horách je neznámějším chovem zubrů ve Francii. Jsme velmi rádi, že přírůstky od nás můžeme umístit právě tam,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Opačným směrem by v příštích dnech měly přijet tři samice z francouzského chovu.

Z koncertu kapely Artmosféra v rámci výstavy Regiony na výstavišti v Lysé nad Labem.
OBRAZEM: Artmosféra zahrála na lyském výstavišti i s náhradním baskytaristou

Večerní nakládku zvířat v bývalém vojenském prostoru Milovice před převozem komplikovalo počasí, protože příjezdová cesta byla po dešti velmi rozbahněná. Práce se kvůli tomu protáhly, ale transport se nakonec podařilo úspěšně vypravit.

Zvířata měla původně z Milovic odjet už loni 10. května. Převoz se však tehdy nepodařil. „I když bylo loňské jaro velmi studené, v naplánovaném termínu transportu se extrémně oteplilo, teploty se blížily ke třiceti stupňům Celsia a veterinární lékař se tehdy správně rozhodl zvířata neuspávat, protože by hrozilo jejich přehřátí a uhynutí,“ vysvětlil Dalibor Dostál.

Kvůli pandemii covidu i vytížení dopravců se pak termín transportu přesunul nejdříve na podzim, poté na zimu, následně na březen a nakonec zvířata odjela až v neděli večer. „Pro převoz šlo o jeden z nejzazších termínů. Změny klimatu přinášejí teplotní extrémy i v měsících, které byly ještě před několika lety pro transporty bezpečné. Proto jsme nechtěli riskovat, že by v květnu převoz opět zmařilo počasí,“ doplnil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Výměny zvířat mezi rezervacemi jsou důležité, protože pomáhají zvyšovat genetickou rozmanitost stád a brání příbuzenskému křížení zvířat. U zubrů jsou ještě důležitější než u jiných druhů kopytníků. Zubři byli po první světové válce člověkem téměř vyhubeni a celá jejich populace pochází z pouhých dvanácti zachráněných zvířat. Proto je zvyšování genetické diverzity stád u zubrů důležité.

Marta Jurková při natáčení.
Školství za komunismu: Váš syn má samé jedničky. Měl by se stát kotlářem

Převoz zasáhl do rozpočtu neziskové organizace výrazně více, než původně plánovala. „Od loňského roku se ceny pohonných hmot extrémně zdražily. I za této situace jsme ale k transportu přikročili, protože pro budoucnost chovu je výměna zvířat důležitá,“ uzavřel Dalibor Dostál. Další desítky tisíc korun stálo opakování vyšetření před transportem, protože platnost loňských výsledků už po měsíci vypršela.