VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co si myslí děti o trestu smrti? Většina ho odmítá

NYMBURSKO - Za co by děti udělovaly trest smrti a co si o něm vůbec myslí? Opět přinášíme poznatky z našeho speciálního průzkumu mezi školáky. Zítra pokračujeme!

6.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Bělka

Anketu jsme provedli mezi školáky od 1. do 9. třídy. Odpovídali v ní anonymně. A výsledky?

Šedesát pět procent z padesáti oslovených dětí z Nymburska se domnívá, že by v naší zemi neměl platit. Většina dětí tedy trest smrti odmítá. Pouze třicet procent se domnívá opak. Zbytek neví.

Děti tedy mají zcela opačný názor, než dospělí. Z červnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění totiž vyplynulo, že nejvyšší trest si přeje znovuzavést téměř šedesát procent Čechů. I když jejich počet v průběhu devadesátých let klesl od 76 procent k 60 procentům v roce 2000.
Přitom děti ve školním věku mají velmi dobré povědomí o tom, jak to s trestem smrtiv Česku je. Celých 80 % dětí správně odpovědělo, že neplatí. Zbytek nevěděl. Jen jediné dítě si chybně myslelo, že platí.

Přestože mají děti k trestu smrti častěji odmítavý vztah, až na malé výjimky téměř všechny jednoznačně formulovaly, za co by ho udělily.

Nejvíce, 65 procent dětí, za vraždu. Z toho pětadvacet procent výhradně za vraždu několikanásobnou. „Za mnohonásobnou vraždu bych ho dal člověku, který lidem hodně ublížil,“ zněl dětský komentář. „Já bych udělil trest smrti i za znásilnění nezletilé nebo zabití budoucí matky,“ doplnil svůj pohled jiný školák.

Naopak celá čtvrtina dětí by trest smrti vůbec neudělila. „Všichni se můžou napravit. Větší potrestání je pro člověka, když má čas uvědomit si, co udělal,“ myslí si odpůrci nejvyššího trestu. Zbytek dětí není rozhodnutý.

Česko se v roce 1992 zavázalo k nepoužívání nejvyššího trestu mezinárodní dohodou, konkrétně ratifikací Protokolu č. 6 k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. Rok předtím byl trest smrti v Československu zakázán ústavně.

Naopak trest smrti využívá 69 států. Většina poprav se provádí v Číně, Íránu, Saúdské Arábii a Spojených státech.

Děti a co říkají trestu smrti:

65 % dětí ho odmítá
30 % dětí by trest smrti obnovilo

Za co by ho udělily? Za vraždu, několikanásobnou vraždu, znásilnění nezletilé, zabití budoucí matky, ale i za podvod a několikanásobné vloupání.
25 % dětí věří v polepšení pachatele a neudělily by ho za nic

6.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lázeňským městem táhli čerti. Skončili na diskotéce v Domě dětí a mládeže Symfonie.
9

OBRAZEM: Rohatý průvod šel od soutěže k soutěži

Ilustrační foto.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Bobnice, Budiměřice, Semice, Straky a Dvory

Na okraji Milovic se válely zbytky po sovětské armádě

Milovice - I přes teploty těsně nad nulou se o víkendu dobrovolníkům povedlo vyčistit desítky hektarů bývalého vojenského prostoru na kraji Milovic. Kromě černých skládek nacházeli spoustu starého a často pro zvířata i lidi nebezpečného harampádí po sovětské armádě. Ocelová lana, ostnaté dráty, zbytky techniky nebo pneumatiky, které ještě nesly nápisy v azbuce, nebyly výjimkou.

Řidiči, pozor! Radar měří od víkendu všechna auta

Všechlapy – Hned první obec za Nymburkem na hlavním tahu na Mladou Boleslav se může stát pastí na peněženky pro příliš rychlé řidiče. Už na konci uplynulého týdne byl spuštěn úsekový radar, který měří všechna projíždějící vozidla a ta příliš rychlá také fotí. Spuštění radaru je avizováno od jara.

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT