Už od příštího týdne by mohlo začít pracovat nově zvolené zastupitelstvo v Třebestovicích. Původní, zvolené loni na podzim, se v březnu rozpadlo poté, co tři ze sedmi zastupitelů rezignovali na své funkce.

Pro nové volby bylo podáno a zaregistrováno celkem pět kandidátek, na kterých se o funkci zastupitele uchází 38 lidí.Především se čeká na výsledek kandidátky Za rozvoj obce Třebestovice, jejímž lídrem je současná starostka Irena Bělohlávková. A pak také na výsledek kandidátky ODS, jejíždva zastupitelé na jaře složili funkce. V čele jejich seznamu je místní tiskař Pavel Devera.

Podle ankety se zdá, že starostka má v obci silnou pozici. Všichni ti, kteří se rozhodli zveřejnit, komu dají svůj hlas, uvedli, že budou volit právě starostku. „Já si myslím, že dělá svou práci dobře a proto jí budu volit,“ řekla například Radka Fraňková.

Podle starostky nevznikly žádné technické potíže při organizaci mimořádných voleb. „Všichni lidé by měli mít hlasovací lístky doma. Pokud je někdo mít nebude, samozřejmě dostane nové ve volební místnosti,“ řekla Bělohlávková.

Co se vlastně stalo? Tři dny před zasedáním zastupitelstva na začátku března byly starostce doručeny rezignace tří zastupitelů a jejich náhradníků z kandidátek. Tím se z původních sedmi snížil počet zastupitelů na čtyři, přičemž zákonné minimum je pět členů samosprávy. Zastupitelstvo se tím ochromilo a jediným možným východiskem byly mimořádné volby.

Odstoupivší zastupitelé tvrdí, že byli v zastupitelstvu zbyteční a nemohli v podstatě nic ovlivnit. Starostka však tyto důvody odmítá a označila jejich počínání za nezodpovědné vzhledem k fungování obce. A co se stane, pokud bude zastupitelstvo zvoleno stejně nebo velmi podobně tomu předchozímu? „Na to v tuto chvíli opravdu neumím odpovědět,“ krčí rameny starostka Bělohlávková.

Volební místnost bude otevřena pouze v sobotu, a to od 7 do 22 hodin.