Neziskové organizaci Občanskému sdružení Centrum pro všechny v Nymburce se podařilo získat grant od Národního institutu dětí a mládeže v projektu Klíče pro život a tři individuální granty pro postižené děti.
Sdružení se věnuje nejen zdravým, ale i postiženým dětem a pořádá akce, kterých se obě tyto skupiny dětí účastní.
Do projektu je zapojeno celkem 50 dětí se zdravotním postižením na různých akcích.
Tento projekt nabízí dětem účastnit se jednorázové kulturní a společenské akce pro děti se zdravotním postižením. Například Artíkovy soboty, arteterapeutické činnosti pro děti a mládež s různým handicapem i bez něho. V dubnu proběhne Víkendový pobyt pro děti a mládež s autismem, v květnu Integrační pobyt pro zdravé i postižené děti.
„Je to podpora včleňování těchto dětí, aby si společnost uvědomila, že ti postižení jsou mezi námi. My už to bereme tak, jak to je a vůbec se nad tím nepozastavujeme,“ vysvětlila Martina Kučerová z Centra pro všechny.
Sdružení získalo deset tisíc na ergoterapeutické pomůcky a za pomoci dotace mohli pořídit botník do vstupní haly. „Nemohl tu projet vozík, protože tu bylo málo místa. Teď je to uspořádané tak, aby se sem vešel. Dostali jsme osmdesát tisíc celkem,“ dodala Martina Kučerová s tím, že do projektu je zapojený i Volnočasový klub Šikulka, kde jsou právě i děti s postižením.
Velkým úspěchem jsou získané peníze ze tří individuálních grantů od Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS), což jsou peníze z velké sbírky Pomozte dětem. „V tomto školním roce jsme mohli zažádat třikrát. My jsme zažádali pro tři rodiny a všechno se nám podařilo,“ říká spokojená Kučerová. Prvních dvacet tisíc získala rodina Čamrova z Krchleb, která má postižená dvojčátka. Peníze jsou na speciální chodítko, aby děti nemusely být jen na vozíku. Dva další granty byly schváleny v plné výši 35 tisíc korun na osobní asistentky pro čtyřleté chlapce Toníčka Soběslava a Honzíka Rybáře, kteří navštěvují právě klub Šikulka.
Oba chlapci jsou po dětské mozkové obrně, nechodí a nemluví. „Kluci jsou tu rok. Podpora umožnila, že Toníček je tu na tři dny v týdnu a jeho maminka mohla začít chodit do práce. U Honzíka je to to samé. Maminky si tak mohou odpočinout od intenzivní péče o děti a mohou jít i do práce,“ říká koordinátorka Centra pro všechny.
Chlapci jsou integrovaní do kolektivu svých vrstevníků a díky dotaci od NROS se mohou zúčastňovat všech běžných dopoledních aktivit včetně práce s keramikou či procházek u Labe. „Navíc je jim věnována speciální péče v podobě bazální stimulace, v teplejším počasí přibude trampoterapie a v oblasti alternativní komunikace bychom rádi použili novinku Tablet, kterou bychom chtěli pro chlapce rozšířit individuální výchovně vzdělávací plány a na kterou budeme shánět finance, abychom zlepšili jejich pasivní i aktivní komunikaci a podpořili rozvoj jejich myšlení,“ dodává Martina Kučerová z Centra pro všechny.