Sedmnáctiletý Tomáš Nguyen pomáhá rodičům v obchodě s ovocem a zeleninou a smíšeným zbožím na Palackého třídě v Nymburce. Má na Vietnamce možná netypické rysy a mluví bezvadnou češtinou. Narodil se totiž v Mariánských Lázních.

Před dvaceti lety přišli jeho rodiče do Čech za prací. Tehdy ještě trhy jako takové neexistovaly, lidi s vietnamskou národností zaměstnávaly různé podniky, na Nymbursku například sklárny 
v Poděbradech. „Rodiče pracovali v potravinářském průmyslu v Mochově a na Česko si postupem času zvykli," začíná vyprávět svůj příběh Tomáš.

Otec a matka Tomáše se stali trhovci především s textilem nejprve v Hřensku, později se přestěhovali do Brandýsa nad Labem, kde provozovali kamenný obchod s textilem. „Tam působili celých dvanáct let, v současné době jsme nově v Nymburce. Textil už tolik nejde, proto otec zvolil potraviny s převahou ovoce a zeleniny," vysvětluje Tomáš, který se zabydluje 
v patře domu.

Vychodil Základní školu Jana Palacha v Brandýse, nyní studuje Střední obchodní akademii v Praze na Vinohradech. „Ve třídě jsem se potkal s kamarádem a spolužákem ze základky z Brandýsa. On je z Kirgistánu," je rád Nguyen.

Když ho oslovuji Tomáši, nevadí mu to. Z Nymburka zná zatím pouze Palackého třídu a jejich obchod. Ostatní jen 
z okénka auta. Na tomto příkladu je dobře vidět, jak jsou Vietnamci pracovití lidé.

V obchodě doplňuje zboží do regálů, jeho otec preferuje prozatím zaváděcí nízké ceny, čistotu v krámě a čerstvost ovoce a zeleniny. „Dvakrát týdně máme nové zboží, ceny jsme nastavili nízko, aby si k nám zákazníci našli cestu. K čerstvému zboží máme samozřejmě i další smíšené zboží, krmivo pro psy a kočky a koutek s asijskými jídly a dochucovadly," sype z rukávu perfektní češtinou Tomáš, který ke spokojenosti zákazníka doplňuje ještě všudypřítomnou přátelskou atmosféru. A dílo je dokonáno.

Student obchodní akademie je už od malička vášnivým fotbalistou. „S fotbalem jsem se poprvé potkal v Brandýse, pořád jsem si kopal a nazouval kopačky."
Hrál za Brandýs-Starou Boleslav a dokonce Duklu Praha. „Hrával jsem jako záložník za dorost na stadionu na Julisce například proti Mladé Boleslavi," chlubí se fotbalový talent.

Ten kopal i za vietnamský klub teenagerů z Čech na turnaji na Strahově, kde se proti nim postavili například Vietnamci z Německa nebo Ukrajinci.
Sledoval fotbalové Euro 
a fandil Čechům. Líbí se mu vietnamský fotbalista Cong Vinh, z našich prý jednoznačně Tomáš Rosický.

„Umím asi už lépe česky než vietnamsky. Domů do města Nam Dinh jezdíme tak dvakrát za pět let," dodal Tomáš Nguyen.