Dvacet let se kolem pozemků pro budoucí těžbu písku ve Staré Lysé nic nedělo. Nyní se vlastník probudil. Chce začít těžit písek v krásné a klidné lokalitě mezi lesy.

To je trnem v oku obyvatel, kteří si nedávno v několik set metrů vzdáleném koutě u lesa postavili své rodinné domy. „Bojíme se toho, že kolem nás budou jezdit těžká auta s pískem a bude tu prach a hluk. Postavili jsme si to tu právě pro ten nádherný klid a teď bychom několik desítek let měli trpět?“ nechala se slyšet jedna z obyvatelek nového satelitního městečka.

Ani samostnému starostovi Vladimíru Vaňkovi se záměr firmy nelíbí, ale tvrdí, že pokud by stát písek z této lokality nutně potřeboval, nemohla by obec nic dělat. „S dopravou kolem domů však lidé nemusí mít starosti. Pokud vůbec k realizaci celého projektu dojde, budou si muset zpevnit cestu z druhé strany od Sojovic,“ řekl starosta s tím, že příjezdová cesta od Staré Lysé je obce. „V případě potřeby vjezd do lesa zahradíme a necháme tam akorát pěšinu pro cyklisty,“ uvedl starosta.

Problém s budoucí těžbou však vidí podle Vaňka i vodárna Káraný. Vodohospodáři se prý bojí, že by jim nový písák stáhl vodu. „Chtějí, aby se těžilo jen do hladiny spodních vod, což by ale pro nás znamenalo, že by tu potom mohla vzniknout černá skládka, jako v nedalekých Sojovicích,“ obává se starosta.

Obec je nakloněna k té možnosti, že by se těžilo pod hladinu vody. Potom by ve vytěženém prostoru vzniklo jezero podobné například poděbradskému nebo sadskému.

Krajský úřad nechal zpracovat studii EIA vlivu na životní prostředí, proběhlo veřejné projednání, podle kterého krajský úřad vydá stanovisko. V případě povolení těžby by se musel vyjádřit i báňský úřad.