Přes letní měsíce se těší velké oblibě plavců pískové jezero 
u Kostomlátek. Je zde průzračná voda, relativně hezké prostředí, koupání zadarmo, což je pro mnohé také jistě důležité a nebývá zde hlava na hlavě. Ovšem pozor, koupání zde je zakázáno, neboť se jedná o dobývací prostor a tak tomu bude ještě minimálně další čtyři roky.

„V současné době máme vykoupené pozemky na čtyři roky těžby. V plánu je vytěžit celkem 36 hektarů, přičemž 
s těžbou se začalo v roce 1994. Postupujeme tempem jeden hektar za rok," vysvětluje stav pískovny Miroslava Hlavičková, starostka Kostomlátek, kterým Pískovna Doubrava patří. To znamená, že vize je těžit zhruba do roku 2030. Pak by zde měla vzniknout rekreační zóna.

Směrem k obci Kostomlátky již není možné s dobývacími pracemi pokračovat, jezero se tedy následující roky bude rozrůstat k Doubravě. Poté, co obec celou pískovnu odkoupila od stavební firmy, nebylo podle slov starostky vůbec jednoduché najít spolehlivého partnera, který by pokračoval v těžbě. „Na veřejnou výzvu se nám ozývaly účelově založené společnosti, které tam třeba místo těžby chtěly provozovat půjčovnu vodních rychloskútrů, nebo to byly firmy, které se těžbou již zabývají jinde a zde by utlumily práce z důvodů vlastních zájmů někde jinde," popisuje martyrium starostka Kostomlátek.

Těžba v Pískovně Doubrava je pro obě obce velkým zdrojem příjmů. „Díky tomu máme kanalizaci, vodovod, plynofikaci. V loňském roce jsme udělali nové veřejné osvětlení na Doubravě za jeden a půl milionu" vyjmenovává namátkou akce realizované právě ze zisku generovaného těžbou písku Miroslava Hlavičková.

Přesto, že se jedná a ještě dlouho jednat bude, o dobývací prostor, kam je vstup zakázán, je pískovna veřejně přístupná a mezi lidmi z okolí přes léto velmi oblíbená. 
V úterý dopoledne jsme vzhledem k právě panujícím teplotám přímo ve vodě nikoho nenašli, ale lidí na procházce 
a venčících psy zde bylo několik. „Chodím sem se psem a samozřejmě i zaplavat, když je teplo. Vím, že se sem nesmí, ale bagrujou na druhé straně, tak tady je to, myslím, bezpečné," domnívá se muž středního věku, který vzhledem k porušení zákazu vstupu odmítl sdělit své jméno. Podle jeho slov je z Kostomlátek.

Starostka to vidí jinak. „Místo rozhodně bezpečné není a je to taková časovaná bomba, kdy tam dojde k nějakému těžkému úrazu. Jedno utonutí už jsme tu měli," upozorňuje Miroslava Hlavičková a dodává, že vzhledem 
k rozlehlosti pozemku není možné jej oplotit. V minulosti se prý v pískovně koupali lidé i přesto, že vodou procházely kabely silové elektřiny k těžebním strojům.

Je tu ale ještě jeden faktor, který v souvislosti s nedodržováním zákazu vstupu na pozemek starostku trápí. Nepořádek.
„Zlobí mě, že lidé, kteří si přijdou do jezera zaplavat, po sobě neuklidí. Potýkáme se 
s odpadem v podobě PET lahví, obalů od sušenek a podobně. Někteří také házejí nepořádek přímo do vody, včetně skleněných lahví. Jeden hošík se tu ošklivě pořezal," je smutná z chování návštěvníků vodní plochy starostka. Vzhledem k situaci, opakující se pravidelně v letní sezóně, obec vyčlenila jeden pozemek jako nouzové parkoviště pro osobní automobily. „To jsme museli udělat, protože auta stála po obou stranách úzké silnice na Doubravu a linkový autobus tudy nemohl vůbec projíždět. Problémy by případně měla i sanitka," říká starostka Kostomlátek Miroslava Hlavičková.
Ve chvíli, kdy v pískovém lomu skončí těžba a z místa se stane rekreační oblast, bude doubravské jezero s plochou 36 hektarů vetší než přes Labe ležící jezero Sadská i populární koupaliště Jezero Poděbrady. Doposud průzračná voda ale podle starostky Kostomlátek vezme za své. „Pískovna Doubrava má tak krásnou vodu, protože tam stále probíhá těžba a jezero se čistí. Podívejte se na Ostrou, ta už je dávno za zenitem. Sadská také nic moc. Stejné to bude i s naším jezerem. Časem se kvalita bude prostě zhoršovat," je si jista starostka.