Jako obrovskou křivdu na desetileté vnučce vnímá postup soudu a otce Terezky Josef Smutnýz Městce Králové. „S manželkou jsme Terezku do šesti let jejího života vychovávali a starali se o ni, i když byla například nemocná. To, jak se k ní zachoval soud a její otec, považuju za nepřijatelné a může to mít pro Terezku do budoucna katastrofální následky,“ říká Smutný.

Podle jeho slov vnučce nejvíce ublížilo prázdninové zavření nejprve do psychiatrické léčebny a později do léčebny v Říčanech. „Vytrhli zdravou dívku z péče matky, s kterou se mají rády, a zavřeli ji mezi děti s narušeným zdravím a rodinným prostředím. To přece není normální,“ argumentuje Smutný.
Rozhodnutí pražského soudu nechápe, ačkoliv svoje vysvětlení pro to má. „Soudce vysvětlil, že zná takové matky, jako je ta Terezčina. S jednou takovou prý přes dvacet žil. Jak pak může takový soudce v podobném případu rozhodovat? Z mého pohledu je zaujatý proti matkám z rozvedených manželství,“ konstatuje Smutný.

A jak změnil prázdinový pobyt samotnou Terezku? „Předtím si hrála s panenkami a koňmi, které měla strašně ráda. Jelikož však byla mezi staršími dětmi, všechno se radikálně změnilo. Začala se malovat a holit si nohy! V deseti letech! Hračky uložila do krabice a už ji nezajímají. Prázdninový pobyt ji předčasně ukončil dětství,“ je přesvědčen její děda.

Velice negativní roli hraje v celém případu podle Smutných také sám otec. „Od malička s Terezkou nežil v řádné rodině. Rozvedl se 6 měsíců před jejím narozením. Když byla malá, díval se na ni a tvrdil, že podle barvy vlasů to nemůže být jeho dcera! Dokud mu to prý někdo nedokáže na 100 procent, tak tomu neuvěří,“ tvrdí Josef Smutný. Přitom otcovství bylo později genetickým testem prokázáno.

Řešení vidí jednoznačně v úplném navrácení Terezky do rukou matky. „Nejlepší by bylo nechat Terezku v klidu dospět a vystudovat. Postup otce a následně soudu spěje k likvidaci jejího rodinného zázemí,“ myslí si děda. Navíc by si podle něj zdejší soudy vysloužily v zahraniční další obrovskou ostudu v případě posuzování dětských práv. „Dosud se vlastně na názor Terezky nikdo neptal. Věřím, že zvítězí zdravý rozum a Terezka prožije šťastné mládí u své mámy, která se jí opravdu věnuje,“ zakončil Smutný.

Kauza Terezka

Kauzou desetileté Terezky Smutné, jejíž matka pochází z Městce Králové, se média začala zabývat na začátku léta. Její rozvedení rodiče se nedohodli na střídavé péči a spor skončil před soudem. Ačkoliv dítě do té doby vyrůstalo s matkou, pražský obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl vzhledem k právům otce o dočasném umístění dívky nejprve do psychiatrické léčebny, později do Olivovy léčebny v Říčanech. Ačkoliv se dívka i matka rozhodnutí bránily, Terezka strávila prázdniny tak, jak soud nařídil. Další rozhodnutí o osudu dívky má soud vynést 6. prosince.