Město vypsalo začátkem roku výběrové řízení na odpady. Rozdělilo je na čtyři oblasti jako například svoz komunálního odpadu, výsyp košů, nebo svoz tříděného odpadu. Komise vyhodnotila žadatele a v březnu rozhodla. Co následovalo?

Starosta Jozef Ďurčanský toto rozhodnutí posléze pozastavil. Na středečním zastupitelstvu bylo výběrové řízení definitivně zrušeno.

To se nelíbí firmě AVE, kterou komise vyhodnotila jako adepta na svoz komunálního odpadu. „Odvoláme se na Úřad na ochranu hospodářské soutěže. nesouhlasíme s rozhodnutím zastupitelstva. Všem zastupitelům jsme poslali i vyjádření naší firmy,“ řekl mediální konzultant AVE Boris Kudláček.

V dopise, který předcházel zasedání zastupitelů se píše o tom, že pokud by město zpochybnilo výsledky soutěže, musí to podle zákona odůvodnit.
„Dále uvést, jaké údaje z nabídky byly zadavatelem (město) hodnoceny jinak než hodnotící komisí,“ píše se v dopise podepsaném jednateli AVE Věrou Suchomelovou a Radkem Doležalem.

Vedení města se pro zrušení výběrového řízení nakonec rozhodlo z důvodu prolínání jednotlivých oblastí odpadu. „Když se vypisovalo zadání, nedomyslelo se, že jednotlivé části, na které jsme soutěž rozdělili, se prolínají. Prakticky by si musely firmy vzájemně vycházet vstříc, nejsou vypořádány nádoby na odpad,“ uvedl důvod zrušení starosta Jozef Ďurčanský.

Technické služby (TS) Poděbrad vyšly ve zrušené soutěži naprázdno. Přihlásí se do nové? „Určitě se přihlásíme. Jsme zavedená firma a máme mechanizaci. Ono v tom celku bude výsledná cena zase jiná. Sám bych nové řízení nevyhlašoval a nechal odpady technickým,“ řekl jednatel TS Josef Martinic.

Město vypíše v průběhu roku nové výběrové řízení na odpady jako celek. „Ještě počkáme, zda se firma AVE odvolá. Pokud ano, v tu dobu, kdy se to bude řešit, nemůžeme novou soutěž vyhlásit,“ objasnil starosta Ďurčanský.