Blokové čištění ulic. Tak se jmenuje nový systém, který chtějí Technické služby (TS) začít realizovat už v průběhu dubna. Fenomén blokového čištění se používá především ve větších městech. Vyplatí se tedy na malém městě jako je Nymburk?

„Objednáno je 20 mechanizačních prostředků typu Vari systém. S příslušenstvím za ně město zaplatí 1,6 milionu korun. Částka je zahrnuta v letošním rozpočtu. Jak velké budou bloky nebo–li čtvrtě pro jeden Vari systém je ve stádiu zpracování. Lidé, kteří budou zametáky obsluhovat, jsou v kompetenci technických služeb,“ uvedl vedoucí odboru správy a rozvoje městského majetku Vlastimil Janda.

Ředitel TS Jaroslav Radoň není s rozhodnutím města zavést blokové čištění úplně zajedno. „Moje představa o čištění města je jiná, jednodušší. Samozřejmě respektuji to, co schválila rada,“ uvedl Radoň.

Podle Radoně vznikla myšlenka blokového čištění ve Francii.

Dvacet ručně vedených „zametáků“ je podle něj určeno na zimní údržbu, ale díky přídavným dílům bude část z nich využita i v jiných ročních obdobích.

„Do té doby, než Vari dojdou, spolupracuji s úřadem práce. V tuto chvíli uklízí ve městě deset Romek. Potom budeme další lidi náborovat,“ řekl Radoň.

Každý rok uvolňuje Úřad práce v Nymburce až čtyři lidi na úklid města. „Momentálně je to deset žen, zřejmě některé přejdou do skupiny, která bude provozovat blokové čištění,“ myslí si šéf trhu práce na pracovním úřadě Pavel Krpálek.

Tak uvidíme. Kdysi se říkalo, že v každé čtvrti bychom měli mít a znát svého strážníka. Možná se dožijeme toho, že nám nebude neznámá ani tvář člověka, který uklízí v naší ulici.