Když jsem byl loni pozván na akci Miss školy 2008 do Sadské, neměl jsem moc tušení, do čeho se to pouštím. Nakonec ze mě obavy spadly a celá akce byla velkolepou show pod vedením ředitelky základní školy Blanky Žánové, provázená ostrovtipem Aleše Cibulky a ozdobená nonšalancí předsedkyně poroty Evy Jurinové.

Když jsem byl pozván před nedávnem na letošní ročník, vnitřní obavy mě opět zcela zachvátily. Tentokrát však z jiných důvodů. Letos se na pódiu předváděli chlapci. Jak já budu proboha hodnotit kluky???

Učitelka se prostě zlepšila

Nepochyboval jsem o tom, že i letos půjde o velkolepou profesioálně připravenou akci. Když jsem však půl hodiny před začátkem ve vinárně, kde měla porota soustředění, uviděl kolegy porotce, marně jsem si lámal hlavu, kde jsem ty obličeje už viděl. Ne že bych nepoznal Evu Jurinovou, či Aleše Cibulku. Nepřekvapila mě ani starostka Cecílie Pajkrtová, či kolega z Českého rozhlasu Region Pavel Pavlas a loňská miss Míša Hojková.

Za chvíli jsem však z konverzace vyrozuměl, kdo jsou další dva muži u stolu: hvězda muzikálu Tři mušketýři Alan Bastien a další muzikálový zpěvák známý ze Superstar Petr Poláček. Slušná sestava, co říkáte?

Tak ve stručnosti, o co vlastně šlo. Desítka chlapců z prvního stupně a jedenáct z druhého se ve spolupráci se svými týmy pokoušeli zaujmout porotu a diváky k prasknutí nabitého kina a přesvědčit o svých kvalitách v několika disciplínách. Prostě se pokoušeli získat titul Sympaťák 2009.

Mladší soutěžili třeba v tom, jak nejlépe na pódiu za podpory svých kamarádů ztvární své budoucí povolání. Ty starší pak neminul rozhovor s Alešem Cibulkou na základě předem vyplněného dotazníku. Pravdou je, že moderátor se několikrát marně z kluků pokoušel vytáhnout jakoukoliv větu, která by se netýkala fotbalu, protože v Sadské jej patrně hrají všichni.

Už v této disciplíně se zaskvěl Zdeněk Němeček, který v dotazníku uvedl, že ho baví matematika. Při rozhovoru pak poznamenal, že zpočátku příliš nevycházeli s učitelkou. „No a co se stalo? Kde byl ten zlom?“ vyzvídal Aleš. „No asi se prostě zlepšila,“ konstatoval bez náznaku skromnosti Němeček.
I mezi mladšími od začátku zaujal pozdější vítěz. Svojí zálibou v dinosaurecha a zkoumáním jejich kostí se svým vrstevníkům vymykal Daniel Kazda.
Neuvěřitelný tříhodinový blok prokládali písničkami muzikáloví zpěváci a věřte nevěřte, myslím, že by se nenašel člověk v sále, který by se na chvíli nudil. Fanynky, spolužačky a příbuzní ječeli v obecenstvu při výstupu svého favorita jako na hokejové Slavii.

Aleš Cibulka se marně snažil vžít do života současných teenagerů. Do jejich světa počítačových her, akčních filmů a basketbalových idolů z NBA. V jednu chvíli se pokusil vyrovnat jim i jazykem, když reagoval slovy „to si děláš kozy…“

Vrcholným bodem večera ale byla bez diskuze volná kategorie už zmíněného Zdeňka Němečka. Ten v přestrojení za Lucku Vondráčkovou z playbacku vymrskl její hit o větru, přičemž jeden z jeho kolegů mu s větrákem vytvářel iluzi větru. Tím si získal nejen celý sál, ale především porotu. „Jako jediný si sám ze sebe dokázal udělat legraci,“ komentoval trefně jeho vystoupení v zákulisí Aleš Cibulka.

Ceny byly rozdány, publikum se rozešlo a já jsem nabitý zážitky ještě dlouho do noci nemohl usnout.

Za rok v Lucerně?

Do sálu sadského kina se údajně nedostaly stovky lidí, na které zkrátka nezbyly vstupenky. Tak mě napadá, že při takové úrovni a takovém zájmu by se volba sadských miss nebo sympaťáků mohla příští rok uskutečnit třeba v pražské Lucerně. A rozhodně by to nebyla žádná ostuda.

Aleš Cibulka: oceňuji, že si umí v tomhle věku udělat sami ze sebe legraci

Moderátor Aleš Cibulka také nechyběl na loňském vyhlášení Miss školy. Sám během moderování večera přiznal, že pokaždé odjíždí ze Sadské vědomostně obohacen. Bylo tomu tak i ve čtvrtek? A jak vychází srovnání děvčat a chlapců coby missek a showmanů?

„Pro mě jako pro moderátora toho večera není ani tak důležité, jak v tu chvíli vypadají, ať jsou to dívky nebo chlapci, ale kdo z nich je pro mě jako moderátora zajímavá osobnost. A ve chvíli, kdy jsou vtipní, kdy jsou něčím zajímaví, tak to je pro mě příležitost, kde se můžu chytnout drápkem a nějakým způsobem na to navázat. Navíc já být v porotě, tak strašně ocením to, že někdo si už v tomhle věku dovede udělat legraci sám ze sebe. A je jedno, jak v tu chvíli vypadám, ať se jedná o holku nebo o kluka. To jak vypadám, to mi pánbůh, příroda, rodiče nebo kdokoliv nadělil. Fajn. Ale ve chvíli, kdy ta holka není až taková modelka a ten kluk až takový šoumen, ale má ten vtip, má tu sebekritiku, rozhled, dovede být sarkastický sám k sobě v tomhle věku, aniž oni by věděli, co to je, tak to je to úžasný. Protože za těch dvacet let už to ty hezký holky nebudou, ty chlapi už taky nebudou kluci od fotbálku. Budou to tátové od rodin, ale tyhle vlastnosti jim zůstanou. Podoba ne, ale tyhle vlastnosti jsou důležité.“

Eva Jurinová: taková přirozenost se jen tak nevidí

Stejně jako loni i letos byla předsedkyní poroty bývalá moderátorka televizních novin, současná mluvčí motolské nemocnice a už týden k trvalému bydlišti v Sadské přihlášená Eva Jurinová. Otázka po skončení bitvy o Sympaťáka 2009 nemohla znít jinak: v porovnání loňské soutěže dívek a letošního vystoupení chlapců, kdo z nich vám vychází lépe?

„Je to těžké srovnávat, ale jednu společnou linii tam nacházím. Je to obrovská invence dětí, kterou samozřejmě podpořili místní kantoři. A to významně.
Nechci, aby to znělo pateticky, ale já jsem z toho vždycky dojatá. Já jsem přeci jen prožila půlku života v Praze a když se dnes podívám do těch menších měst, taková zapálenost a hlavně přirozenost, ta se už se dneska příliš nevidí.“

SYMPAŤÁK 09 I. stupeň

1. místo Daniel Kazda
2. místo Pavel Žežule
3. místo Josef Černík

SYMPAŤÁK 09 II. stupeň

1. Zdeněk Němeček
2. Pavel Fryš
3. Libor Hubáček