Nebezpečný fenomén. Tak charakterizoval chování některých cyklistů a řidičů při podzimních ránech šéf nymburské dopravky Josef Ulrich. Měl na mysli především neosvětlené „bludičky“, které se snadno a často stávají příčinami obrovských tragédií.

Proto začíná období, kdy podobným prohřeškům bude vyhlášena nulová tolerance.

„Podobná situace nastává touto dobou každý rok. Je to opravdu statisticky prokázaný fenomén a my se na něj zaměříme,“ řekl Ulrich.

Pro řidiče aut jsou obrovským nebezpečím neosvětlení cyklisté. Často dochází ke sražení cyklistů, které však řidiči kvůli špatné viditelnosti neměli šanci vidět. „Stalo se mi už několikrát, že jsem se lekl a musel se vyhýbat cyklistům například v mlze nebo před rozedněním na poslední chvíli. Osobně bych je postihoval velmi nekompromisně,“ uvedl profesionální řidič kamionu, který si nepřál být jmenován.

Policisté se shodují, že neosvětlených cyklistů je bohužel stále dost. „Hlavně ráno při cestách do práce. Bohužel si neuvědomují, že vystavují riziku nejen sami sebe, ale i další účastníky provozu,“ poznamenal už před časem zástupce nymburského policejního ředitele Jaroslav Novák.

Podle šéfa dopravky Ulricha jsou pokuty poměrně citelné. „Je to až do výše 2 tisíce korun,“ upřesnil Ulrich.

V případě, že neosvětlený bude zastaven šofér auta, hrozí mu kromě peněžitého trestu i postih v podobě odebrání jednoho bodu.