Právě záměr lyské radnice a Středočeského kraje postavit Svět záchranářů na pozemcích, kde se nachází mokřad Žabák, vyvolal ostré spory a diskuse. Jasněji by mělo být po středečním jednání lyských zastupitelů, na nějž se chystá i část zdejší veřejnosti, která nechce nechat přírodní lokalitu zadržující vodu zastavět komplexem s velkokapacitním parkovištěm. Už dříve vyslovil podporu zachování mokřadu i ministr životního prostředí Richard Brabec.

Vedení města od začátku trvá na tom, že mokřad je důsledkem jarních dešťů a ucpaného propustku na přilehlém potoce. To ale odmítají místní i odborníci. Podle nich je mokřad na místě minimálně několik let a našla v něm útočiště řada ohrožených druhů živočichů i rostlin. Kraj zatím projekt odložil. Město má o situaci jednat ve středu na veřejném zasedání zastupitelů.

Do diskuse se rozhodl vstoupit i Český svaz ochránců přírody. Zaslal zastupitelstvu města dopis, v němž na něj apeluje, aby zajistil Žabáku nezastavěnou budoucnost. „Pro případ, že by v zastupitelstvu převažoval názor, že nezastavitelné pozemky jsou městu k ničemu, nabízí, že pozemky určené pro výstavbu Světa záchranářů od města odkoupí. V rámci kampaně Místo pro přírodu již za pomoci darů veřejnosti vykoupil přes 150 hektarů přírodně cenných ploch, kterým zajišťuje vhodnou péči a trvalou ochranu. Rád mezi ně zařadí i Žabák,“ píše se v dopise zastupitelům.

Přesun projektu

Svůj návrh na řešení problému přidal v závěru uplynulého týdne také náměstek ministryně práce Robin Povšík. Šéf středočeských sociálních demokratů a stranický kolega lyského starosty Karla Otavy vyzval k tomu, aby zůstal mokřad zachován a projekt se přesunul na Boleslavsko.

Podle něj je nesmysl kvůli projektu Světa záchranářů zničit mokřad Žabák, útočiště desítek druhů ptáků. „Svět záchranářů je krásný projekt pro bezpečnost nás všech, hlavně našich dětí. Může se klidně postavit jinde, aby se nemusel zlikvidovat mokřad u Lysé,“ vyzval Povšík vedení Středočeského kraje.

Podle něj je spor rozdělující politiky i veřejnost o mokřad zbytečný, protože kraj disponuje vhodným pozemkem ve Vrchbělé na Boleslavsku. „Zapojme zdravý selský rozum: musíme zachránit cenný přírodní prvek a domov vzácných druhů, ten přesuneme těžko někam jinam. Ale postavit záchranářské centrum jinde, na to stačí změnit politické rozhodnutí,“ dodal Povšík.