Stavba biostanice na Šumboru poblíž Netřebic se prozatím odkládá. Vedení obce, které bojuje za to, aby se stavba neuskutečnila, si může oddechnout. Alespoň zatím.

Stavební úřad v Nymburce zastavil územní řízení, jelikož sám žadatel, firma Progro, žádost o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby stáhla. „Úřad to zarazil z prostého důvodu, a to příjezdové cesty. Tam musí být dvousměrná silnice, ta současná je v havarijním stavu,“ řekl místostarosta Netřebic Pavel Čermák.

To nám potvrdil i Bohuslav Kohout z Proagra. „Počkáme až jak se to vykrystalizuje. Teď je před schůzkou naší společnosti s vedením obce,“ vyjádřil se Kohout.

Netřebice se bojí silnější dopravy ve vesnici a především zápachu. Biostanice by totiž spalovala zvířecí výkaly. Někteří obyvatelé Netřebic se vyjeli podívat do obce na Plzeňsku, kde mají podobnou biostanici, kterou chystá Proagro na Šumboru. „Nemohli jsme auto vyvětrat několik dní,“ uvedl jeden z nich.

Podle Kohouta se zápachu v obci ovšem nikdo bát nemusí. „Biostanice bude dva kilometry od Netřebic, zápach tam nebude. V Německu jsou v každé vesnici dvě biostanice, je to běžné. Pokud se nedohodnu s vedením obce, budu investovat jinde,“ je se situací smířen Kohout.

Ten je rozhodnut nabídnout obci ročně 100 tisíc korun za to, že bude v jejím katastru podnikat. S vedením obce bude o příjezdové silnici jednat ještě Václav Schuster, který na Šumboru podniká také.

Stanice by spalovala výkaly a sloužila jako dodavatel elektřiny pro velkovýkrmnu prasat. Dodávala by i teplo.