Kraj opět o něco postoupil v záměru obnovit na Božím Daru letecký provoz. První závěry technologicko – ekonomické studie, kterou si nechal pro nevyužité území v bývalém vojenském prostoru vypracovat, totiž zprovoznění letiště doporučily. Uvedl to mluvčí kraje Martin Kupka. Zároveň ale zopakoval, že kraj bude respektovat názory Milovic a okolních obcí, které by byly leteckým provozem dotčeny.

„Zpracovatelská firma v základních tezích doporučuje rozvíjet podobu území jako letiště a hledat partnera, který by území využil jako celek pro logistiku,“ řekl Kupka s tím, že na finální podobu studie kraj ještě čeká.

Okolní obce, Zbožíčko a Straky, jsou ovšem zásadně proti obnovení leteckého provozu. „My jsme vždycky dávali jasně najevo, že tu letiště nechceme. Vesnice by na to doplatily. Teď se k nám lidé stěhují kvůli tomu, že je tu klid. Pak by tu kvůli hluku nechtěli bydlet,“ uvedl starosta nedalekého Zbožíčka František Veselý. Jeho stracký kolega Josef Šťastný se sice nebrání možným jednáním, ale v zásadě nevěří tomu, že by obce nebyly provozem letiště atakovány. „Jsem proti letišti. Lidé už si tady s letištěm užili dost,“ řekl Šťastný.

Letiště Boží Dar a další majetek o rozloze asi 700 hektarů a účetní hodnotou tři čtvrtě miliardy korun získal Středočeský kraj převodem od státu předloni na podzim. Založil společnost Středočeská rozvojová Mladá, která se má o majetek starat. Desetiprocentní podíl nabídl obcím.

Studie, kterou kraj zadal, má podle dřívějšího vyjádření krajského radního Ladislava Kutíka obsahovat i projekt využití území pro sport, cestovní ruch a také možnosti rozvoje bydlení a občanské vybavenosti.

Milena Jínová, Ondřej Urbanec