Singapur, Filipíny, Čína, Vietnam, Kanada, Mexiko, Ukrajina, Thajsko. Tyto vzdálené země se přestěhovaly minulý týden na nymburské Gymnázium Bohumila Hrabala. Bylo to možné díky projektu EDISON, který podporuje toleranci a příznivé společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy. Realizátorem celosvětově užitečné myšlenky je mezinárodní studentská organizace AIESEC.

Jak ji však zrealizovat, aby byla maximálně účinná? Na nymburském gymnázium jsme se to dozvěděli.

Do školy přijelo na celý týden 8 vysokoškolských zahraničních stážistů, kteří měli připravené prezentace 
o svých zemích a v rámci výuky vedli se studenty diskuze dotýkající se historie, ekonomiky, kultury, zvyků, každodenní rutiny, hráli s nimi hry, učili je tance atd. V každé třídě strávili dva dvouhodinové bloky. Jedno dopoledne se neslo v duchu „Global Village", kdy všichni studenti navštěvovali „stánky" jednotlivých zemí v aule a tělocvičně, u nichž se seznamovali krom jiného s kulinářskými specialitami jednotlivých zemí. Z domova si proto přinesli talířky a příbory.

Komunikovalo se pouze 
v angličtině. Jak prozradily angličtinářky Daniela Rosůlková a Majka Miškovská, které měly na starost organizaci náročné akce, škola záměrně zapojila do projektu i nejmladší studenty, aby získávali jazykové „ostruhy" co nejdřív. V případě potřeby byla po ruce pomoc z řad starších studentů a pedagogů. Všichni učitelé, kteří prošli v minulosti jazykovým kurzem, se projektu totiž účastnili také.

Zajímá vás, kde zahraniční praktikanti bydleli? Jak jinak než v hostitelských rodinách nymburských studentů. Ti, kteří nabídli ubytování, měli krom procvičení si angličtiny ideální příležitost získat přátele z cizích zemí, často velmi exotických. Kde jinak by si přišli v Nymburce ke kamarádce například z Thajska či kamarádovi z Filipín?

Tři studentky nám pověděly blíže o „svých" zahraničních hostech. Rodina Hedviky Literové ubytovávala slečnu Mai z Vietnamu, u Kateřiny Korbelové bydlela Dagmar 
z Mexika a u Magdaleny Tomanové Kanaďanka Milum.

A jaké jsou zahraniční stážistky? „Skvělé, dobře spolupracují, jsou vším nadšené," říká i za kolegyně Hedvika. Upřímně řečeno, není se co divit, vždyť čeští studenti ubytovatelé a jejich rodiny připravili stážistům podle svých možností velmi bohatý program. A tak se Kanaďanka Milum seznámila s rodinnou farmou, jezdila na koni, dokonce se prolétla letadlem, vietnamské dívce se zase bude dlouho zdát o chatě a jahodových knedlících a Dagmar z Mexika si díky Kateřině velmi oblíbila bowling.

Podle profesorky Rosůlkové patřil projekt EDISON 
k velkým akcím, které škola pořádala. Odpovídalo mu už pondělní slavnostní zahájení, při němž se na dvoře školy sešli všichni studenti i učitelé.

„Organizační tým se sešel už v půl šesté ráno, kdy se připravovalo ozvučení. Bylo to hezké, potkat studenty zase jinak než ve školních lavicích, kdy dobrovolně brzy ráno staví těžké bedny, tahají kabely. Na dvoře byl nezvyklý klid, svítilo slunce, už tenhle okamžik měl energii," líčí své pocity při přípravách Daniela Rosůlková.

I tohle byl jeden ze silných momentů akce, která přinesla nymburským studentům především mimořádnou příležitost srovnání ČR s odlišnými zeměmi a jejich sociální, ekonomickou, politickou i kulturní situací. Díky tomu mohou uvažovat o tom, zda budou moci v budoucnu přispět ke změně.