Jako první si odbydou zahájení adventu na Husově náměstí v Lysé. A to už v sobotu 1. prosince. Místní mají svůj stálý Vánoční strom vedle parkoviště a i letos bude krásně nazdoben a nasvícen. Zmíněné parkoviště už od 14 hodin obsadí stánkaři a náměstím se začne linout vůně horké medoviny, vánočního punče a perníčků.

Oficiální program začne o hodinu později, tedy v 15 hodin. „Představí se Hasičská dechová hudba, pěvecké sbory z mateřské i základní školy, chybět nebude ani Mikulášská nadílka,“ zvou organizátoři akce. Zazpívají také Majda Šumpíková a Adéla Ryšavá. Jedním z vrcholů odpoledne by pak měla být velká čertovská a ohnivá show. Samotný strom by se měl rozsvítit v 17 hodin.

Všechna ostatní města přivítají advent až v neděli. V Nymburce na náměstí Přemyslovců se to také začne hemžit stánky kolem 14. hodiny. Nové vedení města chce letos pojmout oslavy adventu trochu jinak. Současně s rozsvícením Vánočního stromu se rozzáří také první adventní svíčka v okně na radnici. „Během rozsvícení se každý bude moci zahřát svařeným vínem, punčem, teplou medovinou nebo zakousnout se při poslechu znějících koled do perníku, trdelníku a jiných dobrot. Tentokrát si město připravilo program po celý adventní čas, který zakončí na Štědrý den v 10 hodin pohádka pro děti a rodiče,“ uvedl Petr Černohous, mluvčí radnice.

Ředitelka Nymburského kulturního centra Iveta Friedelová zve také na jednu zvláštnost. „Součástí akce bude Ježíškova kancelář, která bude umístěna v podloubí radnice a kam budou moci děti psát své přání Ježíškovi,“ řekla Friedelová. Během slavnostního odpoledne vystoupí na náměstí také žáci Základní umělecké školy B. M. Černohorského. Strom má začít svítit v 16.30.

V Milovicích se zájemci sejdou nejprve s lampiony. Akci zahájí lampionový průvod, který pak dorazí do centra před radnici, kde bude pokračovat další kulturní program. Mimo jiné vystoupí skupina Vážky, dále školáci i předškoláci s vánočním zpíváním. Chybět nebudou ani adventní trhy. Rozsvícení stromu pak bude vyvrcholením celého programu, který je naplánován mezi 17. a 18. hodinou.

V Poděbradech dle místní tradice rozsvěcí hned několik stromů. Podle aktuálního programu jich bude dokonce šest! Ten hlavní stojí už od středy na Jiřího náměstí a dosud rostl v Sokolči. Kolem něj se budou celou neděli konat adventní trhy a kolemjdoucí jistě zaujme i živý betlém. Před rozsvícením stromu, které by mělo nastat v 17 hodin, zazpívá pěvecký sbor Kvítek. Už v sobotu 1. prosince však rozsvítí své stromy ve čtyřech příměstských částech: ve Velkém Zboží (17 hodin), Přední Lhotě (17), Polabci (17.30) a Kluku (18). Na pondělí pak zůstane rozsvícení stromu u Základní školy TGM, kam kolem 16. hodiny dorazí i Mikuláš.

V Městci Králové nedělní rozsvěcení stromu na pěší zóně náměstí Republiky zpestří vystoupení místní rodačky, pěvkyně Andrey Holé. Vše odstartují trhy v 15 hodin, zpěvačka s kapelou by měla předvést svůj um kolem 16. hodiny. Vánoční strom by měl začít zářit zhruba v 16.30.

V Sadské si také nechají přivítání adventu na neděli. Vše začne v 16 hodin. Vystoupí děti ze školy i školky a také na sadském náměstí nebude chybět živý betlém. „Strom by se měl rozsvítit stejně jako osvětlení celého města v 16.30,“ řekla Zdeňka Hamerová, ředitelka Kulturního informačního centra. Hned potom bude následovat Velká andělská show plná soutěží, balónků a písniček.

ČASY ROZSVĚCENÍ STROMU VE MĚSTECH
Lysá nad Labem – sobota - 17 hodin
Nymburk – neděle – 16.30
Poděbrady – neděle – 17
Milovice – neděle – 17 – 18
Sadská – neděle – 16.30
Městec Králové – neděle – 16.30