„Když to jinak nepůjde, vylezeme na kostel, místo střechy natlučeme pár prken, které přikryjeme lepenkou a budeme doufat v lepší časy.“
To jsou slova bývalého poděbradského faráře Zdeňka Nováka, kterými komentoval v únoru tragickou situaci, když lednová vichřice sfoukla věž kostela v Kovanicích.
Právě jeho přičiněním se však věci daly do pohybu a dnes jsou zřetelné první kroky. „Máme na stole projektovou dokumentaci. Přes památkáře neprošel zjednodušený návrh věžičky, kostel by měl tedy dostat kopii té původní,“ řekl starosta Kovanic Jaroslav Král.
Kolem kostela už dělníci staví lešení. „V tuto chvíli musí zabezpečit stavbu před zimou, a tedy před nejhorším, aby stavba vydržela. Vyčistí a zakryjí prostor věže,“ uvedl Vladimír Hronek, nový správce poděbradské farnosti, pod níž kovanický kostel spadá.
Ačkoliv se jedná o významnou duchovní památku,i v tomto případě jsou na prvním místě peníze. Podle Hronka zatím farnost disponuje částkou 200 tisíc korun. To je podle jeho slov částka, kterou zatím získali od státu na základě žádosti jeho předchůdce pátera Nováka.
Výroba a instalace nové věže by mohla proběhnout už příští rok. Kde se však na celou akci vezmou peníze, zatím nechce prozradit ani farář Hronek, ani starosta.
„Důležité je, že celá akce už začala. Zbývající peníze se pak shánějí mnohem snáze. V této chvíli však nemohu přesně říci, jak se celá akce zafinancuje. Přece jen tu nejsem tak dlouho,“ vysvětlil Hronek. Věž kostela shodila vichřice, která se přehnala republikou v noci na pátek 19. ledna. Zůstala ležet v přilehlé zahradě, naštěstí její pád nikoho nezranil.
Páter Novák už dlouho předtím upozorňoval na havarijní stav celého kostela, který stojí v Kovanicích od roku 1380 a je zasvěcen svatému Václavovi. Nikdy ale na opravu nesehnal peníze. „To je výsledek starání se o památky obecně,“ poznamenal tehdy Novák.