Městská policie slouží od loňska nonstop. Už ne pouze v úředních hodinách. Hlídka, kterou potkáte ve městě, je ovšem jen dvoučlenná. Může tak obsáhnout celé město? Asi těžko.
„V terénu jsou dva strážníci, přes den jeden na telefonu, v noci řeší dispečink operátor kamerového systému. Po městě se pohybuje pouze jedna hlídka, službu však zajišťuje nepřetržitě," uvedl strážník Tomáš Řehák.
Lidé si často stěžují na situaci, že městskou policii v ulicích nevidí. „Neviděla jsem je tu snad ani jednou, pak to má k něčemu vypadat," stěžuje si například Nymburačka z jankovického sídliště na psí výkaly na ulici i trávnících. „Problém psích výkalů strážníci často řeší. Největší potíž je v tom, že po svých psech musí uklízet majitelé, což se často neděje. Pokud hlídka, nebo kamerový systém, zjistí majitele, který si po svém psu neuklidil, řeší se to blokovou pokutou až do výše 1 tisíc korun," vysvětlil Řehák.
Kamer je v Nymburce celkem třináct. Jedna v poslední době hlídá i před jednou ze škol. „Tyto venkovní prostory operátoři monitorují ráno a odpoledne. Nedávno zde totiž došlo k případu šikany. Jsou pak schopni na místo případného incidentu ihned přivolat hlídku," popsal strážník Řehák.
Od loňského roku má městská policie v Nymburce 12 strážníků. Zároveň nafasovala 4 pistole Glock. „Hlavní funkcí služební zbraně je především prevence a varování. Ozbrojená je vždy hlídka ve službě. Zbraň může být použita pouze v souladu se zákonem. Při nutné obraně, krajní nouzi, nebo jako donucovací prostředek," vysvětlil strážník Tomáš Řehák.
Jiří z Nymburka si nedávno v redakci postěžoval na to, že vlastní parkovací kartu v Dlouhé třídě, kde bydlí, ale že tam má kolikrát problém zaparkovat. „Parkovací karty pouze umožňují zaparkování na vyhrazených místech, nezajišťují parkovací místo. Pokud pán zjistí, že na místech vyhrazených pro rezidenty parkují jiná vozidla, ať neprodleně informuje Městkou policii Nymburk na telefonním čísle 325 512 222," dodal Řehák.