Takovou slávu místní úřad ještě nepamatuje. „Podle historických pramenů je paní Spurná vůbec prvním stoletým občanem Stratova v historii,“ potvrdil starosta Josef Horvát.

Narodila se 28. října 1922. Je tedy přesně o čtyři roky mladší než naše republika. Už v dětství jí zemřel otec a žily s maminkou samy. Hned po základní škole šla pracovat. „Celý život jsem dělala na poli, dokud to šlo,“ řekla stále vitální seniorka.

Za druhé světové války ji nacisté zavřeli. „Přivedli k nám dva malé chlapce, které jsem měla hlídat. Ale já jsem odešla k tetičce a nehlídala, tak si pro mě přišli a zavřeli mě na plzeňské Bory. Do konce války,“ vzpomínala oslavenkyně. Po válce se znovu vrátila k práci na poli.

Vladimír Pokorný zemřel 28. října ve věku 88 let.
Zemřel Vladimír Pokorný, dlouholetý ředitel školy a držitel Nymburského lva

Připouští, že prožila velmi těžký život a vysloveně hezké zážitky si nevybavuje. „Dříve jsem si každé ráno dala dva hlty něčeho dobrého. Třeba vaječného koňaku nebo griotky. Dneska už ne,“ smála se paní Spurná.

Recept na dlouhověkost podle ní neexistuje. Nikdy nesportovala. Jediným velkým koníčkem jí bylo pletení. „Scházeli jsme se u nás a štrikovali. Dodneška mám doma svůj vlastní polštářek i deku,“ vyprávěla. Přes den buď luští křížovky, nebo sedí u okna a pozoruje dění kolem. Večer si občas zapne televizi, ale chybí jí více zábavných pořadů. Hlavně kabaretů, kde se tančí.

Navýšený důchod

Od zástupců obce dostala oslavenkyně pamětní list, květiny, knihu a také peníze na přilepšenou. Toho se dočkala i od zástupkyně okresní správy sociálního zabezpečení. Nad oznámením, že od nynějška bude brát o dva tisíce korun vyšší důchod, doslova spráskla ruce. „Co já s tím budu dělat? Vždyť já už ani na nákupy nechodím,“ lomila rukama.

Dobrovolníci kolem Jiřího Haluzy a Jaroslava Bahníka chtějí i nadále pomáhat Ukrajincům v jejich tíživé situaci. Kromě pomoci válkou zasaženým lidem však chtějí pomoc směřovat i na obyvatele Sadské v tíživé životní situaci. Foto: archiv J. Bahníka
FOTO: Spolek ze Sadské shromáždil přes 280 kilogramů pomoci pro Ukrajinu

Paní Spurná patří mezi dvanáct oslavenkyň, které letos na Nymbursku oslavily rovnou stovku. Ano, skutečně oslavenkyň. Všech dvanáct letos stoletých osob z našeho regionu jsou ženy.