Názorně to předvedli před pár dny zástupcům médií i generálnímu řediteli Vězeňské služby Petru Dohnalovi. Ten si projekt výcviku psů několika vězni pochvaluje. „Přesně zapadá do naší koncepce, kdy se odsouzení zapojují do různých fází života na svobodě, aby pak sami po propuštění našli způsob, jak se už do vězení nevrátit,“ řekl Petr Dohnal.

Samotní odsouzení, kteří jsou součástí projektu Otevřené věznice, si zatím tříměsíční výcvik psů pochvalují. Lukáš Horký, který má na starosti Utaha, však připouští počáteční problémy. „Na začátku byly zdravotní potíže, kdy Utah možná sežral otrávenou myš a chvíli měl průjem a nechtěl žrát, byl dokonce chvíli na kapačkách. Potom se vrátil už jako vyměněný a brzy jsme zjistili, že je to velmi chytrý pes. Staráme se o něj samozřejmě celý den, ale na výuku povelů mu stačí poměrně krátký čas,“ popsal svoji zkušenosti z posledního čtvrt roku Lukáš Horký.

Fenka Caira se je podle svého páníčka Michala Bokoteje velmi živý pes a její výcvik je těžší. Navíc před desítkami lidí se cítila nesvá a zpočátku své prezentace odmítala věnovat příkazům pozornost. Pak se ale uklidnila a také ukázala, co umí. „Chci v jejím případě využít zkušenosti z domova. Celý život jsme měli psy,“ konstatoval její páníček.

Oba se trochu děsí, až po deseti měsících výcviků nastane ten okamžik, kdy budou muset pejsky předat k další fázi výcviku, aby mohli brzy do rodin ke zrakově postiženým. „Já osobně si to předání moc neumím představit, budu ho muset odevzdat a otočit se zády a běžet. Bude to těžké,“ říká Lukáš Horký.

Po ukázce poslušnosti místních cvičených psů předvedl umění vodící pes cvičený v rámci Školy pro vodící psy manželů Dvořákových, který je už na konci výcviku. Chůzi slepce s neprůhlednými brýlemi za pomocí bílé hůlky si vyzkoušeli zdejší odsouzení i generální ředitel Vězeňské služby. Sami si zkusili, jak je pomoc vodícího psa pro nevidomého zásadní.

Projekt Tlapka v dlani pochází z USA, v Evropě je naprostým unikátem a jiřická věznice je první českou věznicí, která projekt zavedla. Už loni byli v rámci projektu vycvičeni ve věznici dva psi, Goro a Shadow. K dalšímu výcviku byl předán jen prvně jmenovaný.

Druhý kvůli zdravotním potížím nakonec nebyl vhodným uchazečem na pozici vodícího psa, a tak zůstal natrvalo s odsouzeným Jaroslavem Hluchým, který jej v Jiřicích cvičil. Před několika měsíci byl podmínečně propuštěn a žijí tak se Shadowem na svobodě. Iniciátorkou celého projektu je Lenka Pláteníková ze společnosti Vodící pes. Štěňata k výcviku poskytuje Škola pro vodící psy manželů Dvořákových. Patronem projektu je písničkář Tomáš Klus.