Středeční stávky, kterou vyhlásily odbory kvůli chystanému desetiprocentnímu snížení platů státních zaměstnanců, se podle zjištění Nymburského deníku zúčastní zřejmě jen provozní zaměstnanci některých škol a školek na Nymbursku.

Úřady budou fungovat podle vypsaných úředních hodin, oslovení tajemníci městských úřadů o žádném omezení chodu svých úřadů nevědí, takže se lidé nemusí bát, že by narazili na kliku. Ani nymburská nemocnice nepocítí žádná omezení. „Nikdo neohlásil, že by chtěl stávkovat. Neumím si ani představit, jaký by měl motiv, protože nemocnici provozuje soukromá společnost. Takže tu státní zaměstnanci nejsou,“ uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Cikrt.

Největší problém mají v Základní škole J. A. Komenského a mateřských školkách Sluníčko a Čtyřlístek v Nymburce. V těch budou ve středu stávkovat provozní pracovníci, takže v ten den nebude připraven oběd pro děti.

„Po dohodě s ředitelem školy jsme připravili náhradní plán. Rodiče byli informováni o tom, že kuchyň ten den nebude fungovat. Někteří si kvůli tomu nechají děti doma, ale ti, kteří si nemohli vzít v práci volno, musí svým dětem připravit balíčky se studeným jídlem, jako když jedeme na výlet,“ uvedla zástupkyně ředitele mateřské školky Sluníčko Iva Serbusová s tím, že mají k dispozici rychlovarnou kanvici, takže děti dostanou ještě teplý čaj. „Nejdříve jsme přemýšleli, že bychom v mikrovlnné troubě dětem obědy ohřáli. Ale když jsme spočítali, že se jedno jídlo hřeje kolem tří minut, ohřívali bychom obědy kolem dvou a půl hodiny,“ vysvětlila zástupkyně ředitele.

Nejen, že se většina institucí a úřadů na Nymbursku stávky nezúčastní, ale někteří k ní mají dokonce negativní postoj. Například tajemník lyské radnice Miloš Dvořák s ní zásadně nesouhlasí. „Stávka nic neřeší, takže nevím, co od ní kdo očekává. Já k celé akci mám negativní postoj,“ sdělil Nymburskému deníku.