Radnice vypíše veřejnou zakázku na výstavbu městského bazénu, jehož součástí by měly být i atraktivní vodní prvky a prostory pro welness. To je zřejmě nejdůležitější informace z posledního jednání nymburských zastupitelů.

Dobrá zpráva je to jednoznačně pro dva plavecké oddíly, povinnou plaveckou školu pro děti ze základních škol, ale i pro rekreační plavce, kterým důstojná krytá vodní plocha v Nymburce už řadu let chybí.

Přitom před začátkem jednání nebylo jisté, zda projekt rekonstrukce bazénu bude pokračovat. Opozice tvrdě kritizovala změny v projektu a především jeho prodražení. Zatímco se v roce 2016, kdy začaly přípravy a byl schválen projekt, hovořilo o částce přibližně kolem 120 milionů korun, nyní má vedení města v ruce studii, jejíž provedení by stálo zhruba 200 milionů korun. Podle starosty Pavla Fojtíka je nárůst ceny způsoben především zdražením stavebních prací. „Pokud by město s dalšími kroky otálelo, za několik let by se výstavba bazénu ještě dále prodražila,“ konstatoval na setkání s místními v kině.

Opoziční zastupitelé kritizují změny v projektu, o kterých údajně nikdo nehlasoval, a už zmíněné navýšení původní částky. „Vědět, že cena za rekonstrukci po nové studii a úpravě projektu dosáhne 220 milionů bez vybavení a DPH, kde toto je důsledek změny studie, která byla zadána bez rozhodnutí zastupitelstva, tak hlasuji pro bazén za zimním stadionem,“ vyjádřil se na sociální síti někdejší místostarosta, dnes opoziční zastupitel Zdeněk Vocásek. Naráží na hlasování před dvěma lety, kdy se zastupitelé rozhodovali mezi variantami opravy stávajícího bazénu nebo výstavby nového bazénu za zimním stadionem.

Potřebné peníze na výstavbu získá město pravděpodobně z úvěru. Radnice si nechala udělat odbornou analýzu o stavu financí města a podle ní je město „finančně zdravé“ a může si úvěr na bazén dovolit. Navíc podle starosty díky rozložení prací do několika let nebude jeho výše tak dramatická.

V současné době má město hotovou projektovou dokumentaci. V září by mohla začít soutěž na dodavatele stavby. Vzhledem k velké částce zakázky jsou termíny soutěže delší, nicméně v zimě by mohl být znám zhotovitel stavby a na jaře by se mohlo začít s demoličními pracemi. „Stavební práce by mohly trvat rok a půl, možná dva roky,“ doplnil starosta. Při laickém propočtu je tedy reálné, že do nového areálu by první plavci mohli vstoupit na rozmezí let 2020 a 2021.

Parkování by mělo zajistit vybudování parkoviště u protější budovy policejního ředitelství. Vzniknout by tak měla nová parkovací plocha o 69 místech, která budou zčásti společná pro policisty a návštěvníky bazénu.

Bazén by měl tedy obsahovat prvky klasického aquaparku včetně toboganu a vířivky. Součástí budou i wellness prvky v prvním patře, jako například horký vzduch, či sauna.

Služby nového bazénu budou využívat nejen místní. „Je nutné vzít v potaz, že bazén se nestaví jen pro běžné rekreační plavce, ale zejména pro Plaveckou školu, přičemž na základní škole je plavecký výcvik povinný. A též pro dva velmi úspěšné plavecké oddíly. Plavecká škola i plavecké oddíly stojí dnes na osudové křižovatce a jsem rád, že většina zastupitelů je nenechala na holičkách,“ doplnil starosta.