Hodiny na náměstí ukazují 11.17 a do centra města od mostu vjíždí blikající vozy republikové i městské policie. Obloha se zatáhla, jakoby se chystalo ke sněžení. Strážníci zastavují auta v obou směrech a za semaforem u Elišky se objevuje silueta kamionu s návěsem, na kterém leží mohutný dvanáctimetrový smrk. Ten se pro letošní advent stane symbolem Vánoc a nejkrásnějších svátků v roce pro všechny místní.

Garantem úspěšného převozu a usazení je firma Rizikové kácení stromů Stanislava Moravce. Ten hned po příjezdu popisuje drobné lapálie, které cestu dlouhou téměř 25 kilometrů provázely. „Jediným problémem byla vánoční výzdoba v Poděbradech. Musel jsem vlézt do koruny stromu a girlandy zvedat, aby pod nimi návěs se stromem projel. Ale jinak auta nám dávala přednost, mosty po cestě byly na dobu našeho přejezdu uzavřené, takže žádné další problémy nenastaly,“ řekl Moravec.

Na náměstí při usazování stromu pomáhali lidé z technických služeb, speciální jeřáb zapůjčili drážní hasiči. Ukotvení stromu přihlížely desítky místních přímo na náměstí, či z oken domů lemujících náměstí. Podívat se přišli i zástupci radnice včetně starosty Tomáše Macha a místostarostů Bořka Černého a Stanislavy Tiché.

Zjišťovali jsme, kolik takový mohutný strom váží. Při zavěšení ukazovala váha v hasičském jeřábu 1,6 tuny. „Pokud mohu srovnávat, strom je mohutnější, větší a pochopitelně také těžší než loni. Podle mě je i hezčí,“ řekl Moravec, který na závěr po lanech vyšplhal do koruny, kde odpojil poslední jištění a pořídil snímky na strom z výšky. Pomocníci uklidili piliny a ořezy kolem a v půl jedné byl strom definitivně usazen a připraven k výzdobě. Jeho slavnostní rozsvícení se chystá na neděli v 16.30.

Připomeňme, že letos radnice obdržela osm nabídek na Vánoční strom. Z té pak byly do finále vybrány tři stromy a vítěze zvolili v hlasování místní. Zvítězil právě strom z Dlouhopolska. Za poslední dobu tak přijel z největší dálky. V předchozích letech zdobily náměstí stromy například z Kovanic či Kostomlátek.