Nedůvěru se Červinkovi rozhodly vyjádřit před pár týdny strany obou místostarostů, které si předjednaly vznik nové koalice. Hnutí dosavadního starosty tak pravděpodobně skončí v opozici. Čím se Červinka za více než čtyři roky působení ve funkci zapsal do povědomí místních?

Projekty a plány

Po zvolení nového vedení města před koncem roku 2018 deklarovala nová koalice v čele se starostou Jaroslavem Červinkou jako jeden ze svých cílů stavbu krytého bazénu ve městě. Bylo vybráno místo za nádražím, vznikl i projekt s vizualizacemi a v jednu dobu se zdálo, že Poděbrady by dokonce mohly začít stavět bazén dřív, než sousední Nymburk, který usiloval o totéž. Pak ale přišel koronavirus, který zabrzdil úplně všechno a nakonec loni v zimě i Putinova agrese na Ukrajinu, která zvedla ceny energií. Projekt bazénu se kvůli energetické náročnosti v pořadí priorit Červinkovi koalice propadl níže a kdy začne stavba bazénu, se dá v tuto chvíli pouze věštit z křišťálové koule.

Řada záslužných projektů však za Červinkovy éry skutečně vznikla nebo byla dokončena. Připomeňme otevření nové sportovní haly, na níž jsou už namontovány i solární panely a právě vznikající soustavu sportovních hřišť za halou. Mnohem příjemnější podobu dostal také lesopark Obora, kam místní i lázeňští hosté rádí míří na procházky. Důraz kladl dosavadní starosta na bezpečnost v lázeňském parku. Trnem v oku mu byli neukáznění cyklisté, kvůli nimž nechal namalovat i výstražné piktogramy. Po incidentu dvou lidí bez domova na kraji parku u nádraží nechal posílit hlídky strážníků.

Nulový odpad

Jeho velkým cílem bylo zrušit pro místní poplatek za svoz odpadu. Po svém prvním i druhém zvolení opakoval, že chce docílit takzvané teplické cesty. Tedy úplného zrušení poplatku pro občany. „V zákoně je psáno, že o likvidaci komunálního odpadu se má postarat město,“ vysvětloval svoji pozici. Odborníci ale upozorňují, že i kdyby obyvatelé města neplatili za odpad přímo, zaplatí za něj nepřímo. Město tak jako tak použije na úhradu likvidace odpadu peníze vybrané jinou formou, případně využije peníze, za které například mohlo opravit silnice nebo chodníky.

Nová škola

V poslední době se ukázalo jako nutnost zvýšit počet míst ve školách a školkách. I tomu se starosta a jeho tým věnovali. Nová školka byla otevřena u kolonády a nová místa pro předškoláky vznikla i v rámci Základní školy Václava Havla. Na léto se chystá dostavba její části, která umožní přijmout do budoucna i vyšší počet žáků základních škol. A klíčovým projektem v této oblasti bude stavba nové školy pro druhý stupeň na Žižkově.

Jedním z posledním velkých a pozitivně hodnocených projektů je myšlenka stavby nové lávky pro pěší a chodce přes Labe. Ta má spojovat ulici Na Vinici nedaleko sportovní haly a labský břeh u Jízdárny nedaleko Polabce.

Skandály

S působením Červinky na radnici nejsou spojena jen pozitiva. Za sebou má jeho koalice i několik skandálů. O některé z nich se postaral kontroverzní radní Miroslav Káninský z koaliční strany Naše Poděbrady. Stačí připomenout kauzu jeho údajně vulgárního slovního napadení a vyhrožování bývalé vedoucí odboru životního prostředí. Nebo sledování některých opozičních kandidátů soukromým detektivem před podzimními volbami.

Samotný starosta se na stránky celostátních médií „probojoval“ loni v létě. Na jednání zastupitelů zopakoval svůj několik let starý výrok o Romech, kteří by se měli střílet. Za rasistický výrok se omluvil, nicméně hnutí STAN, za nějž byl v roce 2018 zvolen, se od něj distancovalo a požadovalo odstoupení z čela kandidátky v Poděbradech. Hnutí pak opustila celá kandidátka, která se narychlo před volbami zaregistrovala jako Nezávislí kandidáti a dokázala v podzimních volbách zvítězit. Nyní tedy Červinka patrně skončí v opozici. Zda bude stát v čele i kandidátky při příštích komunálních volbách v roce 2026, ukáže čas.