Ve chvíli, kdy starosta Kostelní Lhoty Tomáš Drobný uvázal pamětní stuhu na žerď všesrazové vlajky všech Lhoťáků a předal tak štafetu do rukou starosty Lehoty pri Nitre Milana Chmelára, věděl, že za vydatné pomoci obyvatel „Kostelky" se letošní oslavy soudružnosti obcí s názvem Lhota vydařily. To, co v Kostelní Lhotě připravili, nemá obdoby.

„My jsme Lhota, co ste vy, co ste vy?" neslo se amfiteátrem často sborové provolávání a nutno říci, že právě sounáležitost všech Lhoťáků a Lhoťaček z obcí napříč celou republikou i ze sousedního Slovenska byla vidět, slyšet a cítit. Hranice padly a na pár dní začal existovat svébytný stát ve státě.

Od čtvrtka do neděle byl 
v Kostelní Lhotě tak pestrý program, že nebylo v lidských silách vše obsáhnout. Tři hudební scény, divadlo, výstavy, Lhotecká pivní stezka a především sobotní slavnostní defilé zástupců všech zúčastněných Lhot, Lhotek a Lehôt. Vše bylo bezvadně zorganizované a těšilo se zájmu a radosti všech návštěvníků.

Superlativ bylo možné slyšet mnoho ze všech stran a kdo tam nebyl, těžko uvěří, že taková akce se dá připravit s omezeným rozpočtem v podstatě z ryzího nadšení všech dobrovolníků.

„Nemám, co vytknout. Hudba super, nálada naprosto báječná, prostě si to užíváme," shrnul asi za všechny pocity jeden z dobrovolníků realizačního týmu.

Právě oporu v obyvatelích Kostelní Lhoty si pochvaloval sám starosta. „Bez těch lidí, bychom to nikdy nedokázali. Osobně děkuji všem, kteří 
s oslavami pomáhali," říkal dojatě starosta Drobný.

Zároveň se ale s obavou vyjádřil o budoucnosti srazů. „Příští ročník je jasný, ten pořádá Lehota pri Nitre, ale na rok 2016 se zatím nikdo nepřihlásil. Byla by velká škoda, kdyby se tato tradice měla přerušit," uvedl Tomáš Drobný.

Podle něj se pro příští ročníky musí najít určitý kompromis mezi tím, jak se každá Lhota chce „vytáhnout" a udělat oslavy pompézní a návratem spíše k folklóru a skromnějšímu pojetí oslav.

„Snažili jsme se hodně vsázet na náš region. Ukázat ostatním náš Polabský folklór. Krom velkých hlavních hvězd jsme pozvali převážně muzikanty a kapely z okolí. Samozřejmě jsme využili i stého výročí narození Bohumila Hrabala," uvedl k dramaturgii oslav starosta Kostelní Lhoty.

Velmi dobrým nápadem byla Taxi mašinka, která zajišťovala přesun mezi dvěma hlavními scénami. 

Čtěte také…