„Most přes Labe u Litole je v současné době v havarijním stavu a hrozí, že se situace bude ještě zhoršovat. Podobně je na tom i přilehlá komunikace. Společně s mostem se bude opravovat zhruba pětikilometrový úsek silnice druhé třídy číslo 272 z Litole do starého Vestce, který je silně zatížený jak osobní, tak autobusovou i nákladní dopravou,” uvedl radní Středočeského kraje pro oblast dopravy František Petrtýl. Opravy by měly začít v tomto roce.

Od dubna ale má být zavřený nadjezd přes koleje mezi Litolí a Lysou, takže obyvatelé Litole, kteří denně dojíždějí autem do práce do Prahy, budou mít značně ztížené možnosti, jak se dostat k některé z dálnic na Prahu.

„Ještě řešíme, jak přesně bude případná uzavírka vypadat. Letos máme ve Středočeském kraji obrovský objem staveb a jedním z takových uzlových míst je i Lysá. Tím, že tam plánujeme několik staveb najednou, to bude trochu složitější. Ale vynasnažíme se, aby případná uzavírka trvala jen nezbytně dlouhou dobu a byla pro občany co nejpohodlnější,” říká Aleš Čermák, náměstek pro oblast investic z Krajské správy a údržby silnic.

Podle mluvčí krajského úřadu Heleny Frintové práce na silnici a mostu přes Labe vyjdou odhadem asi na 130 milionů korun. Budou trvat zhruba půl roku a začít by měly ještě letos. „Na stavbu je v současné době vypracovaná projektová dokumentace a bude se pro ni hledat dodavatel formou výběrového řízení,“ dodal radní František Petrtýl. Rekonstrukci celého úseku by kraj rád zaplatil z evropských dotací.

Most přes Labe, silnice od Vestce do Lysé a nadjezd přes železnici nejsou jedinými stavbami, které kraj v Lysé a okolí chystá. Opravovat by se měly i páteřní ulice vedoucí městem a nové řešení čeká i křižovatku ve směru z Lysé na Benátky. Tu by měl zcela nahradit kruhový objezd. Přesný harmonogram všech prací a rekonstrukcí ale zatím není známý. Prozatím víme jen to, že nadjezd přes železnici mezi Litolí a Lysou se pro řidiče úplně uzavře v polovině dubna.