VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé z Byšiček a Řehačky drží tradice

Byšičky - Malebná víska, jedna z nejzachovalejších barokních vesnic na území České republiky, si po léta drží jednu hezkou tradici. Staročeské posvícení, sousedské sobotní posezení při muzice a následně nedělní mše svatá u kapličky na kruhové návsi na jeden víkend více spojí obec 
s nedalekou osadou Řehačka.

28.9.2014
SDÍLEJ:

Staročeské posvícení v ByšičkáchFoto: Deník/Josef Podolák

Samotnému veselí ale nejprve předchází pozvání. „Jedeme s muzikou na voze od domu k domu a zveme sousedy na večerní posezení do hasičské zbrojnice s hudbou a občerstvením. Je takovou tradicí, že hospodyňka z každého stavení nám do nůše vhodí svoje vlastnoručně napečené koláče a přidá nějakou korunu na večerní akci," rozkrývá scénář slavnosti předseda osadního výboru Byšičky Josef Koštíř.

A skutečně, ozdobený vůz tažený traktorem se v sobotu odpoledne vydal na cestu 
a muzika hrála břinkala.

„Tak jakou panimámo?" ptal se kapelník majordomy poté, co do nůše nasypala koláče, přispěla na akci a nalila přítomným šťopičku něčeho ostřejšího. „Tu o tom myslivci," odvětila paní Dana a kapela spustila valčík Na tý louce zelený. U dalšího stavení měli muzikanti o poznání těžší úkol, protože výběr písně nechala hospodyňka na dvou dospívajících dcerách. Dříve, než si slečny stačily objednat nějaký současný hit, kapelník s humorem zahlásil: „Cokoliv, ale Kabáty nehrajeme!" Nakonec se shodli také na nějaké té lidové písničce a jelo se 
o dům dál.

„Tato tradice se tu drží od nepaměti. Hlavními organizátory jsou byšičtí hasiči, kteří se v obci starají o většinu dění. Trochu mě mrz, že mladí nemají o udržení takových zvyků moc zájem, ale je to dáno tím, že na Řehačku jezdí hodně lidí jen na víkendy na chalupu. Ti, kteří se tu usadili natrvalo se postupně zapojují a sbližují s námi starousedlíky a do takovýchto tradičních akcí se rádi zapojují," hodnotí sousedské vztahy Josef Koštíř, nejen předseda osadního výboru, ale také aktivní člen hasičů.

Na internetových stránkách SDH Byšičky se dočteme krásnou stať o obci: „Byšičky jsou malebná vesnička jihozápadně od Lysé nad Labem. V současné hektické době plné ruchu a spěchu jsou oázou pohody, lidské soudržnosti, úcty k tradicím. V panelákovém chaosu zůstaly příkladem urbanistického řádu 
a souladu. Byšičky si zachovaly svoji historickou tvář, svým dokonalým půdorysem okrouhlice zůstaly reliktem šestnáctého století. Z ptačí perspektivy uvidíte v zeleni polí a luk s modrými skvrnami slepých ramen a stuhou Labe krásnou hvězdu vlasatici – kometu obarvenou červení střech. Jejím srdcem je kaplička mezi čtyřmi obrovskými lipami. Jak symbolické – vždyť víra držela ty, kteří tu měli domov, pevně pohromadě i v dobách nepříznivých."

--

Autor: Josef Podolák

28.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
18

Stav třetiny středočeských mostů volá po opravě

Miroslav Liba, předseda středočeského krajského fotbalového svazu.

Liba o svém zvolení do vedení asociace: Je to i úspěch středočeského fotbalu

Meteorický roj Geminid je nyní k vidění na obloze. I na Benešovsku

Střední Čechy – Meteorických rojů je během roku několik desítek. To ale neznamená, že je vidíme jen jediný den. Roje bývají aktivní asi 14 dní. Proto i nyní mohou milovníci astronomie vidět na obloze meteory, a to až do 17. prosince, díky meteorickému roji Geminid. 

Milovice schválily rozpočet na příští rok

Milovice - Z bývalému Domu důstojníků by se mělo stát kulturní centrum, u nádraží vznikne velké parkoviště P+R, opraví se řada ulic a město bude investovat také do bezpečnosti. To vše vyplynulo z pondělního zasedání zastupitelstva v Milovicích. Zastupitelé schvalovali rozpočet na příští rok.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Bobnice, Dvory, Straky, Budiměřice a Semice

Nymbursko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Nymbursku.

KRIMI MIX: Nešikovný řidič naboural značky

Nymbursko - Přinášíme výběr krimi zpráv z Nymburska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT