Dorazí do knihovny, kde zazvoní na zvonek, knihovnici přes dveře řekne své jméno. Ta knihy připraví na stůl v zádveří, odejde zpět do knihovny a teprve potom si může čtenář vyzvednout připravené knihy.

Milovické rezervace ve čtvrtek oslaví šest let existence

V těchto dnech je tomu přesně šest let, kdy na pastviny u Milovic vběhli první divocí koně dovezení z Anglie. „Když v lednu roku 2015 vyběhlo stádo divokých koní do první rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, zahájilo jednu z největších změn v rámci tuzemské ochrany přírody za poslední desítky let,“ řekl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která za vznikem rezervace stojí. V České republice se tím začala prosazovat pastva velkých kopytníků k udržování rozsáhlých částí krajiny. Chráněných rezervací podobného zaměření vzniklo v celé republice od té doby celkem devět.

Majitelka zámku Loučeň stojí u vzniku Asociace památek

Na kroměřížském zámku došlo v úterý 26. ledna k založení Asociace nestátních otevřených památek, tedy zejména hradů, zámků, technických památek, muzeí či zahrad. U vzniku asociace stojí jako jedna z iniciátorek majitelka zámku Loučeň Kateřina Šrámková. „Potřeba takovéto asociace vyvstala v této době o to naléhavěji, nakolik do našich životů a našeho podnikání zasáhla epidemie Covid -19 a nakolik je zcela zřejmé, že ve veřejném prostoru citelně chybí společný hlas památek, které jsou spravovány neziskovými organizacemi, fyzickými a právnickými osobami, městy či církvemi,“ píše se v pozvánce k podepsání zakládající listiny. Tyto památky, přestože nejsou přímo státním vlastnictvím, tvoří nedílnou součást národního kulturního dědictví.

Labská stezka nabízí výlety

Zatím sice za okny sledujeme padající sníh a v noci nezřídka mrzne, nicméně už nyní řada lidí plánuje výlety a dovolené na dobu s teplejším počasím. Spoustu tipů nabízí mezinárodní projekt Labská stezka, který podporuje turismus v povodí řeky Labe od jejího pramene až k místu, kde se řeka vlévá do Severního moře. Na webových stránkách Labské stezky naleznou zájemci množství tipů na pěší i cyklistické výlety, cyklotrasy, soupis památek, či přírodních zajímavostí.