K okresnímu soudu se dostavili další svědci, které povolaly obě strany. Vypovídal například krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Ivo Šanc, který byl členem lednové kontroly v zinkovně. „Byl jsem v Nymburce kvůli AZOSu už dvakrát. Poprvé jsem byl na ulici, to jsem nic necítil. Podruhé to bylo 10. ledna, kdy jsme navštívili provoz. Přestože můj čich není na sto procent, cítil jsem slabý závan," řekl krajský radní a dodal, že si s kolegy všimli velkého nepořádku ve firmě a otvoru ve vzduchotechnice od spalovací jednotky.

Čtěte také: Internu v krizi posílí lékaři z dalších ambulancí

Své zkušenosti vypověděla také Petra Auterská z firmy Odour, která provedla v lokalitě kolem AZOSu měření pachových látek olfaktometrickou metodou. Při ní hodnotí odebrané vzorky několikačlenná komise takzvaných čichových respondentů. „Na ulici jsme naměřili 20 pachových jednotek, u kanalizace jedné z obyvatelek dokonce kolem 60 jednotek," uvedla Auterská s tím, že pachová jednotka udává, kolikrát se musí vzduch naředit, aby nebyl cítit. Firma se brání, že tato měření nemají oporu v žádném zákoně. „Navíc bylo financováno z peněz našich odpůrců. Na rozdíl od měření České inspekce životního prostřední nebo Státního zdravotního ústavu. Dohromady bylo těchto měření provedeno přibližně 30, žádné nikdy nezjistilo porušování platných norem nebo zákonů," uvedl mluvčí AZOSu Karel Samec.

Výpovědi svědků se liší

V průběhu už tří soudních stání se výpovědi svědků diametrálně liší. Lidé ze Zálabí, kde provoz už tři roky funguje, si stěžují na nepříjemný chemický zápach a dokonce i zdravotní potíže, současní i bývalí zaměstnanci firmy naopak tvrdí, že v provozu žádný zatěžující zápach necítí. Právní zástupce města Bohuslav Sedlatý u soudu poznamenal, že pokud jsou výpovědi svědků natolik odlišné, vypadá to, že některý ze svědků podal křivou výpověď, čímž by se měla zabývat policie.

Soudkyně Hana Zdeňková odročila jednání na 13. dubna s tím, že budou přizváni další svědci.

Čtěte také: Nymburk prověřuje vše ohledně firmy AZOS