Více než 800 domácností v Sokolči a okolí zůstalo v neděli ráno bez elektřiny. Může za to zloděj barevných kovů, který nejprve vypnul přívod, pak vylezl na sloup a stovky metrů vodiče odštípl a ukradl.

Celá akce byla evidentně dopředu naplánovaná a darebák její spuštění naplánoval na neděli kolem čtvrté ranní. „Na poli mezi Sokolčí a dálnicí D11 poblíž Přední Lhoty vypnul a poškodil úsekový vypínač vysokého napětí,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Tuzarová.

Pak se přemístil na vybrané místo přímo u Sokolče a předvedl nebezpečný artistický výkon. „Vylezl na sloup elektrického vedení a přestřihl a odcizil 500 metrů měděných vodičů elektrického napětí,“ upřesnila Tuzarová. Na sloupu zároveň poškodil čtyři konzole s izolátory.

To už v Sokolči a okolí pochopitelně elektřina nešla. Starosta Jiří Mráz volal na ČEZ, tam mu ale přesnou příčinu hromadného výpadku elektřiny nesdělili. Alespoň ne pravdivou. „Bylo mi řečeno, že se jedná o velkou havárii u Kolína. Informaci o zloději vedení slyším od vás poprvé,“ řekl překvapený starosta po včerejším upozornění redaktora Nymburského deníku.

Přívod elektřiny byl částečně obnioven kolem deváté dopoledene. Podle místních ale následoval další výpadek ještě odpoledne.
Škoda byla vyčíslena na 190 tisíc korun. V případě dopadení hrozí zloději až několik let za mřížemi.