V pátek 11. října to bylo přesně deset let od odhalení dřevěné sochy Koně pod hradbami. Ten vznikl 
z pahýlu topolu a především Tomáš Říha a Michal Jára ho dovedli do této známé finální podoby.

Kůň u stromu, kde se pne popínavá rostlina, se stal součástí Nymburka, hlavně tedy místa na rozcestí pod hradbami. Turisté se tu fotí, novomanželé také. Třikrát jej tvůrci konzervovali, aby vydržel nástrahy počasí. Jenže přesto chátrá a hrozí zřícením do vody.

Ořezaného pahýlu topolu si všiml na podzim 2002 Petr Pištěk, který oslovil výtvarníky Michala Járu a Tomáše Říhu. Celou zatím pozvolna vznikající akci zaštítil svou agenturou ZD Agency.

V dubnu následujícího roku se začalo pracovat, nejvíce se pak udělalo přes prázdniny. Radní projekt Tomáše Říhy schválili, proto se mohlo začít. Na soše Koně se podíleli hlavně tito tři již zmínění, ale i další neméně důležití pomocníci jako například Michal Klouček, Hynek Štecha 
a další. Šikovný kovář do party Daniel Frydrych se postaral o kovové prvky koně: nohu, žebra a uši.

11. října 2003 byla netradiční socha Koně slavnostně odhalena. Promluvil Petr Pištěk za realizátory a tehdejší místostarosta Pavel Novák. Ve vojenském stanu zahráli místní rockové kapely, konala se zde výstava fotografií Karla Říhy (bratra Tomáše) a dalších.

Tvorba Koně trvala několik měsíců, kmen topolu byl obehnán lešením. „Lidi byli zvědaví, zajímalo je to. Chtěli vědět, jak to pokračuje. Dokonce nám jedna paní přinesla koláče, někdo jiný pizzu 
a pivo," smál se Petr Pištěk.

Někteří lidé je odrazovali, že sochu někdo zapálí nebo jinak zničí. „Volali mi pár měsíců po odhalení, že máme nohu Koně ve Valech. Asi nějaký opilec na ni vlezl a ulomil ji. Museli jsme dát novou. Jinak ale všechno přežila," hodnotí Michal Jára.

„Sejdeme se u koně," zní některá pozvání k setkání 
v Nymburce. Patří sem už jako hradby, kostel sv. Jiljí nebo Hrabal s kočkami na lavičce na náměstí.

Jak ho popisuje sám tvůrce Tomáš Říha alias Sid? „Já bych to nechal na každém, ať si udělá svoji představu. Já vidím Koně jako strom života 
a smrti. Navíc je nedaleko Katovny, vyjadřuje to místo. Za Koněm jsou vyřezané další momenty jako různí duchové, figurka, lipový lístek," komentuje Říha.

Ve vyschlém místě sochy vzniklo po deštích malé jezírko. „Hrála si tam malá holčička. Kámoš nám hlásí, že Koni vyhrabává na podzim z nozder listí. Někteří si s ním chodí povídat. Pro jiného je to totem. 
A všechno je v pořádku," zamýšlí se Jára. Ten je autorem například dřevěných hrochů v zahradě restaurace Katovna, Hrabala na náměstí nebo Vodníka u Vesláku.

Kůň je po deseti letech – 
i když byl třikrát konzervován – ve velmi špatném stavu. „Tahá se do vody, hrozí zřícením. Bojíme se, že by nemusel přežít zimu," shodují se tvůrci. Co s tím? Jára se svým otcem předložil vloni městu projekt na záchranu Koně. Musel by se seříznout a přemístit. „Navrhujeme umístit ho do okrasného trojúhelníku vedle. Tam by se nějak dotvořil třeba kovovými prvky představujícími kořeny," uvažuje Jára.

Z projektu sešlo, přesto by se zachránit ještě dal. Tvůrci proto žádají veřejnost, zda vůbec o zachování Koně stojí. „Poprosíme je, aby se vyjádřili pod tímto článkem v diskuzi na webu Nymburského deníku nebo v Knize návštěv na stránce www.narozcesti.wz.cz.

Podle místostarosty Pavla Fojtíka by měl být Kůň zachován. „Já jsem pro variantu Koně ponechat na původním místě, nějak zpevnit spodní část, protože strom chátrá. Zároveň nevylučuji ani jeho přemístění. Pokud nás tvůrci Koně osloví s projektem, za sebe říkám určitě ano," vyjádřil se Fojtík.

Doufejme tedy, že Kůň zůstane zachován, ať už na stejném místě nebo v okrasném trojúhelníku hned v jeho sousedství. S jeho případným zmizením by totiž časem zmizelo i hodně příběhů. A to by byla velká škoda.

Výzva tvůrců 
k veřejnosti:
Zachraňme koně

Chtěli bychom vyzvat lidi, aby se vyjádřili v diskuzi pod tímto článkem na webu Nymburského deníku – www.nymbursky.denik.cz nebo v Knize návštěv stránky www.narozcesti.wz.cz, které pojednávají o Koni, zda sochu Koně nadále chtějí nebo ne. Záleží nám na jejich názoru. Koně jsme vytvořili s láskou a k jeho realizaci se před deseti lety sešla výborná parta kamarádů. Kůň se pak stal místem setkávání a je takovou vstupní branou cyklostezky podél Labe. Zachráníme Koně? Za vaše názory děkují tvůrci.