Ještě před devátou hodinou oznamovaly nádražní tabule s časy odjezdů zpoždění i kolem hodiny a půl. „Nemá to smysl, jdu domů. Vlak nejede a autobusy mají taky zpoždění,“ prohlásil jeden z cestujících. Další ale trpělivě čekali.

Nejméně jeden z linkových autobusů v pondělí svou trasu nedokončil. Potvrdil to vedoucí nymburského dopravního inspektorátu Josef Ulrich. „Autobus sjel ze silnice a skončil v příkopu mezi obcemi Doubravany a Košík. Ve voze byli cestující, ale podle našich informací nebyl nikdo zraněn,“ řekl Ulrich.

Auta v příkopech

Podle šéfa dopravního inspektorátu skončily během pondělního rána desítky aut v příkopech, nedošlo však k žádné vážnější nehodě. Hlášena nebyla ani zranění.

Nehody se nevyhýbaly ani silničářům. Mezi Městcem Králové a Opočnicí zapadl do příkopu posypový vůz. Ani v tomto případě však neměl karambol vážné následky.

Opatrní museli být také chodci. Uježděný a ušlapaný sníh klouzal, ovšem do nemocnice lidé s úrazy nepřicházeli. Chirurgická ambulance nehlásila úrazy kvůli počasí. „Žádné případy ve spojitosti s počasím na chirurgické ambulanci neevidují,“ potvrdila mluvčí nymburské nemocnice Aneta Šenová.

Domácí léčení

Připomněla ovšem, že podle zkušeností lékařů a zdravotních sester si řada lidí prvotní zranění po podklouznutí ošetří doma a do nemocnice nebo k lékaři dorazí až druhý, třetí den, pokud je jejich situace vážnější a potřebují ošetření.

Nepříjemnou zkušenost s jízdou v zimních podmínkách má i Radka Masopustová, vrchní sestra z nymburské polikliniky Agel, která se vracela v sobotním podvečeru autem z práce.

„Silně sněžilo. I když jsem jela velmi opatrně, na kruhovém objezdu u Všechlapského vrchu jsem dostala smyk a auto jsem otočila do protisměru. Zůstala jsem stát uprostřed kruhového objezdu, v protisměru. Naštěstí byl malý provoz a nesrazila jsem se s jinými auty. Někteří řidiči mě objeli bez povšimnutí, až pět minut po nehodě zastavil mladík, bez zaváhání vylezl z auta a šel mi na pomoc,“ popisuje situaci Radka Masopustová.

Záchrana v nouzi

Řada aut projížděla a kličkovala kolem auta, které se mladík snažil dostat do správného směru. „Ochotně mi auto otočil a ještě mi popřál bezpečnou cestu. Mezi bezohlednými řidiči riskoval. Jsem ráda, že mi přišel na pomoc,“ uvedla Radka Masopustová, která by chtěla svému zachránci poděkovat, nezná ale jeho totožnost.

Sníh se během letošní zimy v porovnání s předchozími lety objevuje ve středních Čechách poměrně často. Podle předpovědi má ovšem tentokrát vydržet delší dobu. Teploty by se podle meteorologů neměly ani přes den dostat nad nulu příštích nejméně deset dnů.